Jak podzielić pokój na dwa bez ściany?

Klaudia Cichocka
19 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Jak podzielić pokój na dwa bez ściany? Przestronne wnętrza cieszą się dużą popularnością, ale nie zawsze zapewniają komfort. Podział na strefy jest szczególnie potrzebny w niewielkich pomieszczeniach i mieszkaniach, np. kawalerkach. Stworzenie ścianki oddzielającej dwa pokoje nie musi wiązać się z dużymi nakładami finansowymi nawet jeżeli skorzystasz z usługi remontowej w Trójmieście. Istnieje kilka skutecznych sposobów, które pozwolą szybko wydzielić funkcjonalne przestrzenie.
Dzielenie pokoju sprawdza się szczególnie w małych mieszkaniach, gdzie niezbędna jest przemyślana aranżacja przestrzeni. Odrębne strefy pozwalają zapanować nad organizacją oraz dopasować miejsca do konkretnych potrzeb. Ścianka dzieląca pokój sprawdza się do wyznaczenia domowego biura, strefy dla dziecka czy sypialni. Pomaga również oddzielić salon od kuchni albo stworzyć odrębne przestrzenie dla najmłodszych.1. Jak podzielić pokój drzwiami przesuwnymi?Jak podzielić pokój na dwa bez ściany? Dobre rozwiązanie to drzwi przesuwne. Montaż nie jest skomplikowany, a przesuwanie odbywa się z łatwością i niemal bezszelestnie. Drzwi nie zabierają dodatkowej przestrzeni i występują w wielu wzorach oraz kolorach, np. model z lustrem pozwoli optycznie powiększyć przestrzeń. Chociaż mają niższy poziom szczelności niż drzwi tradycyjne zapewniają komfort i prywatność. Duże oraz szerokie drzwi przesuwne to elastyczność w aranżacji wnętrza.

2. Czym przegrodzić pokój? - regał, komodaKolejny pomysł to regał albo komoda. Dekoracyjne modele pozwalają nie tylko na wydzielenie przestrzeni, ale również uzupełnią wnętrze. Sprawdzają się m.in. regały stojące z półkami w formie otwartej, które zapewniają dodatkowe miejsce do przechowywania. Na regale możesz umieścić książki, płyty, rośliny, zdjęcia w ramkach czy inne elementy dekoracyjne.

3. Jak podzielić pokój? - parawanParawan to prosty i skuteczny sposób na podział pokoju. Nie wymaga remontu ani montażu żadnych elementów, a różnorodność dostępnych ofert sprawia, że łatwo znaleźć dopasowane rozwiązanie. Parawany występują w wielu wzorach i kolorach, mogą być wykonane z np. z metalu z drewna. Umożliwiają szybkie wydzielenie przestrzeni do nauki czy pracy albo ukrycie części pokoju, której nie chcemy eksponować.

4. Jak tanio podzielić pokój? - zasłonyJak podzielić pokój zasłoną? Tanie i szybkie rozwiązanie. Kotary i zasłony sprawdzą się w niemal każdym wnętrzu. Stylowe uzupełnienie dodaje przytulnego charakteru, a do aranżacji potrzebujesz wyłącznie zasłon oraz karnisza. Dużym plusem jest możliwość odsłaniania przestrzeni, a także szybki demontaż w razie zmian. Jak tanio podzielić pokój? Wybierz zasłony, które zapewniają prywatność. Zrezygnuj z półprzezroczystych i lekkich - nie zakrywają w pełni części pomieszczenia, która ma zostać oddzielona. Ciekawa alternatywa to tkaninowe żaluzje pionowe, które można zamówić na wymiar. Do wyboru są tkanki zaciemniające, gładkie albo przejrzyste.

5. Ścianka oddzielająca dwa pokoje - inne mebleDo podziału pokoju można wykorzystać również inne meble, np. dużą szafę, stół czy kanapę. Pozwalają na wydzielenie przestrzeni, ale bez zapewniania prywatności. Meble dobrze sprawdzają się do wyodrębnienia salonu, kuchni oraz jadalni, ale także w pokoju dzieci.

6. Ścianka oddzielająca dwa pokoje z płyty gipsowejŚciankę oddzielającą dwa pokoje można wykonać z np. płyty karton-gips. Konstrukcja jest prosta, ale warto postawić na profesjonalną ekipę remontową, która zrealizuje pracę od A do Z. Duża dostępność i różnorodność płyt karton-gips sprawia, że znajdziesz produkty o parametrach spełniających własne oczekiwania, np. pod względem trwałości czy wielkości. Stworzenie ścianki oddzielającej dwa pokoje wiąże się z rozsądnym kosztem w stosunku do widocznego efektu. Na całkowitą sumę składają się koszty materiałów (m.in. płyty, profile, wełna mineralna do wygłuszenia) oraz robocizny. Specjaliści wyceniają usługę przedzielenia pokoju płytą gipsową na około 50-60 zł/m2. Ostateczna kwota zależy od jakości materiałów, ale również wielkości oraz stopnia skomplikowania projektu.

7. Jak podzielić pokój na dwa? - ściana z kwiatówJak podzielić pokój na dwa? Ściana z kwiatów, regał wypełniony roślinami, a nawet tzw. ogród wertykalny to rozwiązania dla miłośników zieleni we wnętrzu. Możliwości aranżacji jest wiele - od prostego regału stojącego wypełnionego roślinami, przez montaż stelażu na donice z kwiatami aż po zaawansowane systemy samonawadniające. Zielona ściana z żywych roślin wiąże się z dużym kosztem i wymaga regularnej pielęgnacji. Oprócz aspektów wizualnych poprawia jakość powietrza, korzystnie wpływa na psychikę czy izolację termiczną. Tańszym rozwiązaniem są sztuczne rośliny. Jak podzielić pokój na dwa? Możesz wykorzysta również wiszące stelaże wypełnione roślinami zwisającymi.

8. Jak zrobić dwa pokoje z jednego dużego? - panele dekoracyjnePanele dekoracyjne to duża różnorodność. Jak zrobić dwa pokoje z jednego dużego? Wybierz model, który pasuje do charakteru wnętrza. Trwałe rozwiązanie, które zapewnia prywatność w wydzielonych pomieszczeniach. Do wyboru masz, np. panele drewniane, metalowe czy stylizowane w konkretnym charakterze. Wiele paneli oferuje kolejną funkcję polegającą na możliwości zawieszenia, np. doniczek z kwiatami.

9. Jak podzielić pokój na dwa bez ściany? - luksferyLuksfery to ciekawe rozwiązanie w różnych pomieszczeniach. Sprawdzają się do budowania ścianek oddzielających dwa pokoje, dobrze izolują akustycznie oraz zapewniają więcej światła w pomieszczeniu, gdzie nie ma okien. Jak podzielić pokój na dwa bez ściany? Montaż luksferów może odbyć się na kilka sposobów, nie wymaga wielu materiałów dodatkowych i specjalistycznej wiedzy. Warto jednak powierzyć wykonanie zadania profesjonalnej ekipie remontowej.