Jak udekorować salon na Boże Narodzenie? Świąteczny wystrój mieszkania

NZ
29 listopada 2023 

Święta Bożego Narodzenia to jedne z najbardziej wyczekiwanych świąt przez cały rok. Jest to wyjątkowy czas, w którym domy wypełnione są radością, ciepłem rodzinnym i magią. Chcąc stworzyć niepowtarzalną atmosferę oraz wyrazić radość z nadchodzących dni świątecznych, warto zastanowić się nad świątecznym wystrojem mieszkania. Szczególnie ważnym miejscem jest salon, gdyż to głównie w nim gromadzą się najbliżsi podczas świąt. Jak udekorować salon na święta?

Kiedy są święta Bożego Narodzenia?Kiedy jest Boże Narodzenie? W Polsce dniami ustawowo wolnymi od pracy jest pierwszy i drugi dzień świąt. W tym roku 25 i 26 grudnia wypadają w poniedziałek i wtorek. Wigilia nie jest ustawowo dniem wolnym od pracy, jednakże w tym roku obchodzi się ją w niedzielę, czyli w dniu wolnym od pracy.

Adwent 2023. Kiedy zaczyna się adwent? Adwent 2023. Kiedy zaczyna się adwent?

1. Dekoracja salonu na święta Bożego Narodzenia - choinkaChoinka to jedno z najbardziej charakterystycznych elementów dekoracji świątecznych. Postawiona w salonie, w miejscu, gdzie spotyka się rodzina i przyjaciele, tworzy wyjątkową atmosferę świąt. Co więcej, wcześniejsze ozdabianie to tradycja i świetna zabawa.

2. Dekoracja salonu na święta Bożego Narodzenia - girlandy i światełkaDrugim nieodłącznym elementem dekoracji salonu na święta Bożego Narodzenia są girlandy i światełka, które dodają wnętrzu blasku i uroku.

Jak można wykorzystać girlandy i światełka w okresie świąt Bożego Narodzenia?

 • owijanie drzewek świątecznych;
 • owijanie ram okien lub mebli;
 • układanie na parapecie i meblach;
 • zawieszenie na suficie lub z sufitu jako dekoracja nad stołem świątecznym;
 • ułożenie wzorów na ścianach.

Ze względu na różne długości, ozdoby, kolory i kombinacje światełek istnieje mnóstwo możliwości dostosowania girland i światełek do własnych upodobań.

3. Dekoracja salonu na święta Bożego Narodzenia - ozdoby okienneZastanawiając się, jak udekorować salon na święta Bożego Narodzenia, warto pamiętać o niezastąpionych ozdobach okiennych, które doskonale wprowadzają świąteczny nastrój i będą przykuwały uwagę przy wypatrywaniu pierwszej gwiazdki.

Przerwa świąteczna 2023. Kiedy są ferie świąteczne? Przerwa świąteczna 2023. Kiedy są ferie świąteczne?
Dekoracje okienne ozdoby świąteczne na okno:

 • zasłony i firanki w świąteczne wzory - choinki, bałwanki, gwiazdki, renifery;
 • zasłony i firanki w kolorach świątecznych - czerwone, zielone, złote, srebrne;
 • zasłony i firanki z haftem świątecznym;
 • szydełkowe ozdoby na szybę;
 • naklejki i ozdoby przyczepiane do szyb - w kształcie choinek, bałwanków, gwiazdek, reniferów;
 • witraże świąteczne;
 • ozdoby do zawieszenia na oknie za pomocą nici i wstążek - dzwoneczki, gwiazdki, kule;
 • świeczki w lampionach świątecznych ustawione na parapecie;
 • kolorowe lampki i światełka - rozłożone na parapecie lub owinięte wokół okna;
 • girlandy na parapecie - doskonale komponują się z małymi ozdobami i wstążkami.

4. Dekoracja salonu na święta Bożego Narodzenia - poduszki i pledyKanapy, sofy i fotele stojące w salonie kojarzą się z wypoczynkiem, a więc nie może zabraknąć na nich poduszek i pledów w motywie świątecznym. Będą one doskonałym sposobem na zbudowanie ciepłej i przytulnej atmosfery, a goście na pewno będą czuli się jak u siebie w domu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze poduszek i pledów?

 • motywy świąteczne - w choinki, renifery, bałwanki, gwiazdki, pierniczki;
 • kolorystyka - kolory świąteczne, takie jak czerwień, zieleń, srebro, złoto;
 • błyszczące akcenty - w cekiny, koraliki, hafty;
 • napisy świąteczne - nadrukowane cytaty, takie jak "Merry Christmas", czy też "Let It Snow".

5. Dekoracja salonu na święta Bożego Narodzenia - świąteczne nakrycia mebliMyśląc o meblach, pierwszy na myśl przychodzi wigilijny stół. Odpowiednie nakrycie sprawi, że będzie od niego jeszcze bardziej biło ciepło rodzinne i świąteczna atmosfera. Szukając nakrycia warto rozważyć następujące opcje:

 • świąteczne obrusy;
 • bieżniki świąteczne;
 • serwetki świąteczne.

Z dekoracjami na stole świątecznym dobrze będą komponowały się pokrowce na krzesła w kolorach świątecznych, ozdobione haftem, koronką lub cekinami. Na meblach można postawić ozdobne figurki, np. w kształcie choinek, aniołków, czy też bałwanków.

Tanie prezenty na mikołajki dla dzieci. Co włożyć do skarpety na mikołajki? Tanie prezenty na mikołajki dla dzieci. Co włożyć do skarpety na mikołajki?

6. Dekoracja salonu na święta Bożego Narodzenia - lampiony i świecznikiLampiony i świeczniki to dekoracje salonu na święta Bożego Narodzenia, dzięki którym salon emanuje świątecznym ciepłem. Jak można je wykorzystać?

 • świeczniki na stole wigilijnym - ze świecami, których zapach kojarzy się ze świętami;
 • tradycyjne lampiony na parapetach;
 • lampiony ustawione na meblach - w świątecznych kształtach, np. reniferów, gwiazdek, aniołków, serc, choinek.

Do lampionów zamiast świeczek można włożyć, np. światełka LED, które na pewno będą bezpieczniejszą opcją, zwłaszcza, jeśli w towarzystwie są małe dzieci.

Mikołaj do wynajęcia. Ile kosztuje wynajęcie Mikołaja? Mikołaj do wynajęcia. Ile kosztuje wynajęcie Mikołaja?

Jak udekorować stół na Boże Narodzenie?Na szczególną uwagę zasługuje stół, przy którym zasiadają najbliżsi podczas świąt Bożego Narodzenia. Ozdoby świąteczne na stole mogą sprawić, że posiłki świąteczne będą jeszcze bardziej wyjątkowe.

Jak ozdobić stół?

 1. Obrusy: w świątecznych kolorach, np. czerwony, złoty, zielony lub klasyczne białe, które nadają wnętrzu elegancji i szyku.
 2. Bieżniki świąteczne: rozłożone na środku stołu.
 3. Serwetki: z motywami świątecznymi doskonale będą komponować się z obrusem.
 4. Podkładki pod talerze: przykładowo w kształcie gwiazdek.
 5. Świąteczna zastawa: talerze i kubki w klimacie świątecznym, np. komplety ze wzorami choinek lub gwiazdek. Sztućce można umieścić w ozdobnych skrzynkach jako dodatkowy element dekoracyjny.
 6. Świeczniki: ustawione na stole ze świątecznymi świecami, których zapach będzie unosił się w powietrzu, nadadzą pomieszczeniu aromatyczny i magiczny nastrój.
 7. Stroiki świąteczne: na stole można położyć stroiki z gałązek iglaków w towarzystwie gwiazdek i wstążek.
 8. Ozdoby świąteczne: postawienie na stole figurek w kształcie reniferów, gwiazdek, św. Mikołaja, pierniczków lub rozłożenie lampek.
NZ