Praca dla studentów w Gdańsku. Ile może zarobić student w 2023 roku?

kc
28 lipca 2023

Zarobki w pracy dla studentów w Gdańsku zależą od m.in. zajmowanego stanowiska, branży, doświadczenia i liczby przepracowanych godzin. Wiele młodych osób w Polsce realizuje obowiązki w ramach umowy zlecenie, która jest korzystna przede wszystkim ze względu na tzw. zerowy PIT. W zależności od specyfiki pracy zatrudniający oferują również umowy o pracę czy dzieło.

Praca dla studentów w Gdańsku - zarobki

W przypadku studentów ostateczne wynagrodzenie często zależy od liczby przepracowanych godzin. Na wielu kierunkach plan zajęć pozwala na pracę popołudniami i w weekendy. Do tego należy doliczyć jeszcze wakacje, przerwy świąteczne i semestralne. Wbrew pozorom z łatwością znajdziesz od kilku do kilkunastu godzin tygodniowo na pracę.

W pracy biurowej zazwyczaj studenci są w stanie realizować maksymalnie połowę etatu, czyli 20 godzin w ramach umowy o pracę. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku stanowisk obejmujących również pracę w weekendy, np. w obsłudze klienta, sprzedaży czy usługach. Liczba przepracowanych godzin zależy od harmonogramu zajęć na uczelni oraz chęci młodego pracownika.

Z badania przeprowadzonego w ramach Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu wynika, że niemal 53 proc. studentów wykonuje zadania na podstawie umowy zlecenie. Mediana zarobków netto kształtuje się na poziomie od 3001 do 4000 zł. 19 proc. studentów otrzymuje wynagrodzenie znajdujące się we wskazanym przedziale. Niewiele mniej, bo 18 proc. młodych osób, otrzymuje od 1001 do 2000 zł oraz również 19 proc. zarabia 2001-3000 zł.

Praca dla studenta w Gdańsku. Jak zarabiać na studiach? Praca dla studenta w Gdańsku. Jak zarabiać na studiach?

Minimalne zarobki studentów w 2023 roku

Od 1 lipca 2023 roku minimalna stawka godzinowa na umowie zlecenie wynosi 23,50 zł brutto, co daje prawie 17 zł netto. W przypadku uczniów oraz studentów do 26 roku życia obowiązuje tzw. zerowy PIT. Dla młodych pracowników ulga oznacza, że 23,50 zł brutto to również 23,50 zł netto.

Minimalna stawka godzinowa nie musi znaleźć się w umowie zlecenie. Strony mogą określić wynagrodzenie w dowolnej formie, np. w stawce miesięcznej. Po przeliczeniu na godziny wykonanej pracy nie może być niższe niż stawka minimalna. W umowie powinna znaleźć się liczba godzin wykonywania zlecenia.

Praca dla studenta bez doświadczenia. Jak znaleźć pierwszą pracę? Praca dla studenta bez doświadczenia. Jak znaleźć pierwszą pracę?

Od 1 lipca 2023 roku pensja minimalna wynosi 3600 zł brutto. W stosunku do roku 2022 nastąpił wzrost o 19,6 proc. czyli łącznie 590 zł. Biorąc pod uwagę podwyżkę w lipcu br. płaca minimalna wzrosła o 105,7 proc. w stosunku do 2015 roku.

Popularne wymagania i obowiązki w pracy dla studentów

Pracodawcy zatrudniający studentów są świadomi, że osoby dopiero wkraczają na rynek pracy i zazwyczaj nie mają za sobą wielu lat doświadczenia w zawodzie. Podczas rekrutacji liczy się przede wszystkim zaangażowanie, chęć nauki oraz rozwijania nowych umiejętności, komunikatywność, a także sumienne podchodzenie do obowiązków i rzetelność. Ewentualne doświadczenie w podobnej dziedzinie czy zaangażowanie w działalność na uczelni to dodatkowy punkt w oczach pracodawcy.

Praca dorywcza dla studenta - jak znaleźć? Praca dorywcza dla studenta - jak znaleźć?

W przypadku stażu albo pracy na konkretnym stanowisku w niepełnym wymiarze godzin przydatne okazują się podstawy np. dobra znajomość pakietu Microsoft Office, komunikatywna znajomość języka angielskiego, znajomość zasad podstaw rachunkowości czy konkretnego języka programowania.
kc