Umowa dzierżawy gruntu. Po jakim czasie dzierżawa przechodzi na własność?

Klaudia Cichocka
23 marca 2024 

Umowa dzierżawy gruntu jest umową, na mocy której wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy grunt do używania i pobierania pożytków, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu czynsz. O czym warto pamiętać przed podpisaniem umowy? Po jakim czasie dzierżawa przechodzi na własność?







Dzierżawa - co to jest?



W ramach dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony. Natomiast dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.

Przedmiotem dzierżawy najczęściej są nieruchomości, np. ziemia, budynki i rzeczy ruchome, np. maszyny, urządzenia.

Kwestie związane z dzierżawą reguluje Kodeks cywilny.

Czynsz za mieszkanie. Co wchodzi w skład czynszu? Czynsz za mieszkanie. Co wchodzi w skład czynszu?

Umowa dzierżawy gruntu - jak ma wyglądać umowa dzierżawy gruntu?



Umowa dzierżawy gruntu powinna być zawarta na piśmie. Do dzierżawy stosuje się odpowiednio przepisy o najmie z zachowaniem przepisów wymienionych w art. 693-709 Kodeksu cywilnego. Czynsz występuje w formie pieniężnej albo świadczeniach innego rodzaju. Prawo przewiduje również, możliwość oznaczenia w ułamkowej części pożytków.

Umowa dzierżawy gruntu powinna zawierać:

  • dane stron - imię i nazwisko, numer PESEL, numer dowodu osobistego,
  • opis przedmiotu dzierżawy, np. gruntu rolnego,
  • okres zawarcia umowy,
  • wysokość czynszu i termin płatności,
  • sposób regulowania pozostałych opłat,
  • termin przystąpienia do dzierżawy,
  • oświadczenie dzierżawcy potwierdzające, że zobowiązuje się do wykorzystywania gruntów zgodnie z zasadami prawidłowej gospodarki.

W umowie dzierżawy gruntu można zawrzeć wszystkie ważne kwestie związane z przedmiotem dzierżawy. Warto szczegółowo przemyśleć wzór umowy, co pozwoli uniknąć konfliktów i nieporozumień w przyszłości.

Przekształcenie działki rolnej na budowlaną. Ile kosztuje i jak przeprowadzić? Przekształcenie działki rolnej na budowlaną. Ile kosztuje i jak przeprowadzić?

Umowa dzierżawy - Kodeks cywilny



Wiele kwestii związanych z umową dzierżawy i warunkami współpracy reguluje Kodeks cywilny.

Zgodnie z przepisami dzierżawca powinien wykonywać swoje prawo zgodnie z wymaganiami prawidłowej gospodarki i nie może zmieniać przeznaczenia przedmiotu dzierżawy bez zgody wydzierżawiającego.

Warto również pamiętać, że dzierżawca ma obowiązek dokonywania napraw niezbędnych do zachowania przedmiotu dzierżawy w stanie niepogorszonym.

Bez zgody wydzierżawiającego dzierżawca nie może oddawać przedmiotu dzierżawy osobie trzeciej do bezpłatnego używania ani go poddzierżawiać.

Hektar - ile to metrów? Jak obliczyć powierzchnię działki? Hektar - ile to metrów? Jak obliczyć powierzchnię działki?

Po jakim czasie dzierżawa przechodzi na własność?



Zgodnie z art. 695. § 1. jeżeli dzierżawa została zawarta na okres dłuższy niż 30 lat po upływie wskazanej daty przekształca się w zawartą na czas nieokreślony.

Nie ma jednak przepisów, które wskazują po jakim czasie dzierżawa przechodzi na własność. Dzierżawca nie może nabyć prawa do własności nieruchomości w ramach zasiedzenia, ponieważ należy do grupy posiadaczy zależnych. Uzyskanie własności jest możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy występuje posiadacz samoistny i korzysta z nieruchomości przez minimum 20 lat w dobrej wierze albo 30 lat w złej wierze (zasiedzenie). Przez posiadacza samoistnego rozumie się osobę, która zachowuje się w stosunku do nieruchomości jak właściciel, m.in. nie nawiązała umowy dzierżawy i nie płaci czynszu.

Dzierżawa nie przechodzi na własność. Nawet jeżeli dzierżawca przestanie płacić czynsz procedura zasiedzenia nie rozpocznie się, a prawowity właściciel może dochodzić swoich praw związanych z zaległymi należnościami.

Dzierżawa gruntu a czynsz



Dzierżawca opłaca czynsz, który występuje w formie pieniężnej albo świadczeniach innego rodzaju. Prawo przewiduje również, że może być oznaczony w ułamkowej części pożytków.

W umowie warto wskazać konkretny termin płatności. Jeżeli strony tego nie ustalą czynsz jest płatny z dołu w terminie zwyczajowo przyjętym, a w braku takiego zwyczaju - półrocznie z dołu.

Dzierżawca może żądać obniżenia czynszu za konkretny okres w sytuacji, gdy zaistnieją okoliczności, za które dzierżawca nie ponosi odpowiedzialności i które nie dotyczą jego osoby, a standardowy przychód z przedmiotu dzierżawy znacząco spadł.

Wypowiedzenie umowy dzierżawy



W braku odmiennej umowy dzierżawę gruntu rolnego można wypowiedzieć na jeden rok naprzód na koniec roku dzierżawnego, inną zaś dzierżawę na sześć miesięcy naprzód przed upływem roku dzierżawnego.

Kodeks cywilny reguluje również sytuację, kiedy dzierżawca zwleka z zapłatą za minimum
dwa pełne okresy płatności, a w wypadku gdy czynsz jest płatny rocznie, jeżeli dopuszcza się zwłoki z zapłatą ponad trzy miesiące, wydzierżawiający może wypowiedzieć umowę bez zachowania terminu wypowiedzenia. Wydzierżawiający powinien uprzedzić dzierżawcę udzielając mu dodatkowego trzymiesięcznego terminu do zapłaty zaległego czynszu.

Drenaż działki gliniastej. Jak zrobić drenaż? Drenaż działki gliniastej. Jak zrobić drenaż?

Umowa dzierżawy gruntu rolnego - gdzie zgłosić?



Umowa dzierżawy gruntu rolnego musi zostać potwierdzona przez wójta właściwego ze względu na miejsce położenia przedmiotu dzierżawy. Warto pamiętać, że wójt nie wnika w kwestie związane ze stronami ani treścią umowy. Potwierdzenie nie jest gwarancją, że umowa jest zgodna z przepisami prawa i wiążąca.

Umowy dzierżawy nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego.