Umowa zlecenie a urlop macierzyński. Czy na zleceniu dostaje się zasiłek macierzyński?

PK
28 marca 2024 

Urlop macierzyński na zleceniu - czy przysługuje? Osobie zatrudnionej na podstawie umowy zlecenia nie przysługuje urlop macierzyński w rozumieniu Kodeksu pracy - takie uprawnienie przeznaczone jest wyłącznie dla pracowników na umowie o pracę. Zasiłek macierzyński a umowa zlecenie - czy należy się w takiej samej wysokości, co w przypadku umowy o pracę? Jakie warunki trzeba spełnić, aby go otrzymać? Czy można pobierać zasiłek z ZUS tak samo, jak w przypadku umowy o pracę?







Urlop macierzyński a zasiłek macierzyński



Urlop macierzyński jest uprawnieniem pracowniczym przysługującym w okresie zatrudnienia w związku z urodzeniem się dziecka. Jest to forma płatnego urlopu dla młodej mamy, czas na dojście do siebie po porodzie i spędzenie czasu z dzieckiem. Zasiłek macierzyński to natomiast świadczenie pieniężne z tytułu ubezpieczenia społecznego, które wypłacane jest w czasie korzystania z urlopu macierzyńskiego.

Czy na zleceniu można iść do lekarza na NFZ? Płatne zwolnienie lekarskie na zleceniu Czy na zleceniu można iść do lekarza na NFZ? Płatne zwolnienie lekarskie na zleceniu

Czy na umowie zlecenie jest urlop macierzyński?



Osobie zatrudnionej na podstawie umowy zlecenie nie przysługuje urlop macierzyński ani rodzicielski w rozumieniu Kodeksu pracy - takie uprawnienie przeznaczone jest wyłącznie dla stosunku pracy i zgodnie z którym podczas urlopu macierzyńskiego pracownicy przyznany jest zasiłek macierzyński wypłacany co miesiąc przez ZUS. Oprócz tego pracownica na umowie o pracę objęta jest ochroną przed zwolnieniem w określonym terminie.

Kobieta pracująca na umowie zlecenie nie jest chroniona przepisami Kodeksu pracy, co oznacza, że nie dotyczy jej zakaz zwolnienia i zleceniodawca może w każdej chwili złożyć jej wypowiedzenie.

Czy urlop macierzyński wlicza się do stażu pracy? Czy urlop macierzyński wlicza się do stażu pracy?

Zasiłek macierzyński na umowie zlecenie



Czy na zleceniu przysługuje zasiłek macierzyński? Każda kobieta w ciąży zatrudniona na umowie zlecenie może nabyć prawo do zasiłku macierzyńskiego pod warunkiem, że odprowadza składki na ubezpieczenie chorobowe. Przydzielanie świadczenia odbywa się na takich samych zasadach i w takim samym wymiarze jak w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę.

Zasiłek macierzyński przysługuje zleceniobiorczyni w czasie urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego, a wypłacany jest co miesiąc przez ZUS. Stanowi on 100% podstawy wymiaru zasiłku, czyli średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy pracy. Jeśli umowa zlecenie wykonywana była krócej niż 12 miesięcy, to do średniej uwzględnia się tylko te pełne miesiące, w których umowa była rzeczywiście realizowana.

Jak uzyskać zasiłek macierzyński na umowie zlecenie?



Każda pracownica w ciąży, która chce pobierać zasiłek macierzyński od ZUS, musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu. W przypadku umowy o pracę jest to obowiązkowe, zaś przy umowie zlecenie - dobrowolne. Takie ubezpieczenie daje prawo do zasiłku chorobowego (po 90 dniach opłacania składki) i macierzyńskiego, a pracownica sama powinna zgłosić chęć jej odprowadzania. Wysokość składki chorobowej wynosi 2,45 proc. podstawy wymiaru.

Czy w czasie urlopu rodzicielskiego można pracować na umowę zlecenie?



Pracownik korzystający z urlopu macierzyńskiego bądź urlopu rodzicielskiego może podjąć działalność zarobkową u innego pracodawcy na podstawie umów cywilnoprawnych i nie koliduje to z otrzymywanym zasiłkiem macierzyńskim. Podjęcie pracy u innego pracodawcy nie wiąże się z koniecznością przerwania urlopu macierzyńskiego bądź urlopu rodzicielskiego.
PK