Skopiowano

Zakup działki budowlanej zimą - na co zwrócić uwagę przy zakupie działki?

Klaudia Cichocka
3 grudnia 2021 
Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki? W sezonie zimowym ceny za działki spadają nawet o 20 proc. Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki? W sezonie zimowym ceny za działki spadają nawet o 20 proc.

Zakup działki budowlanej zimą nie cieszy się dużą popularnością wśród nabywców. Wiele osób rezygnuje, ponieważ uważa, że w sezonie jesienno-zimowym nie da się dokładnie obejrzeć gruntu. Ostatecznie popyt spada i łatwiej wynegocjować dobrą cenę. Wybierając działkę zimą masz szansę zobaczyć wszystkie niedoskonałości gruntu. Jeżeli przypadnie ci do gustu zimą, na pewno nie rozczaruje na wiosnę. Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki?
W sezonie zimowym ceny za działki spadają nawet o 20 proc. Warunki atmosferyczne takie jak deszcz, śnieg czy szybko zapadający zmrok utrudniają oglądanie terenu. Warto jednak zarezerwować termin - najlepiej w weekend i zobaczyć działkę budowlaną na własne oczy. Mniejsze zainteresowanie nabywców sprawia, że właściciele są bardziej elastyczni zarówno w kwestii oględzin, jak i ceny.Zakup działki budowalnej - dlaczego warto zimą?Popyt na rynku sprzedaży działek spada jesienią i zimą. Nabywcy nie chcą ryzykować zakupu w niesprzyjających warunkach atmosferycznych i przesuwają decyzję na cieplejsze miesiące.

Zakup działki budowlanej zimą pozwala jednak dostrzec teren w najtrudniejszym momencie w ciągu roku. Zalegający śnieg czy roztopy pokazują m.in. jak wyglądają kwestie związane z odśnieżaniem i dostępem do działki. Na terenie działki widać, w których miejscach zalega najwięcej wody, a nawet pojawiają się podtopienia. Zimą można szybko zauważyć, czy działka zamienia się teren podmokły.

Jak sprawdzić wymiary działki?Zima to również dobry czas na negocjacje cenowe. Właściciele obniżają ceny szukając potencjalnych nabywców. Szczegółowe oględziny działki pozwolą wskazać ewentualne wady gruntu i dodatkowo obniżyć ostateczną cenę. Wielu właścicieli wykazuje się dużą elastycznością, ponieważ nie mają gwarancji, że nabywcy wrócą latem. Co sprawdzić przed zakupem działki?

Podstawowym kosztem notarialnym przy zakupie działki jest taksa notarialna. Podstawowym kosztem notarialnym przy zakupie działki jest taksa notarialna.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki?Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki? Zakup działki budowlanej wymaga sprawdzenia podstawowych parametrów bez względu na porę roku. Zanim podejmiesz decyzję, zweryfikuj kwestie prawne oraz techniczne.

Co sprawdzić przed zakupem działki? O co pytać przy zakupie działki budowlanej?


  • zapisy w księdze wieczystej - sprawdź, czy stan zapisów zgadza się ze stanem rzeczywistym. Posiadając numer możesz zrobić to drogą elektroniczną w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych;
  • miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego - dokument znajdziesz w gminie, do której przynależy działka. Możesz sprawdzić szczegółowe informacje na temat możliwości zabudowy, np. powierzchnię, formę architektoniczną czy dopuszczalną lokalizację na działce;
  • przeznaczenie sąsiadujących działek - analizując miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zwróć uwagę również na przeznaczenie sąsiadujących gruntów. Unikniesz sytuacji, kiedy w okolicy pojawi się działalność gospodarcza o obniżającym komfort życia profilu;
  • drogę dojazdową do działki - sprawdź, do kogo należy droga dojazdowa do twojej działki. Pozwoli ci to uniknąć problemów związanych z odśnieżaniem albo remontem;
  • uzbrojenie działki - mapa zasadnicza nieruchomości pozwoli ci poznać informacje o zaopatrzeniu działki w media;
  • historię działki - dowiedz się więcej o poprzednim przeznaczeniu działki pozwoli ci to wykluczyć, że na miejscu znajdowało się np. wysypisko śmieci czy cmentarz.


Jak sprawdzić, czy działka jest budowlana?Formalności po zakupie działki obejmują zgłoszenie nabycia do urzędu gminy. Formalności po zakupie działki obejmują zgłoszenie nabycia do urzędu gminy.

Koszty notarialne przy zakupie działkiCena gruntu to nie jedyny koszt, który musi ponieść nowy nabywca. Do ostatecznej wartości inwestycji należy doliczyć również opłaty notarialne oraz opłaty sądowe. W niektórych przypadkach należy uwzględnić jeszcze wynagrodzenie dla agencji nieruchomości.Podstawowym kosztem notarialnym przy zakupie działki jest taksa notarialna. Opłata, którą pobiera notariusz wiąże się z wykonywanymi czynnościami. W zakresie zakupu działki budowlanej dotyczy umowy kupna - sprzedaży zawieranej pomiędzy stronami. Wysokość taksy zależy m.in. od przeznaczenia działki oraz wartości rynkowej. Wartość taksy notarialnej reguluje Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r., które zastrzega maksymalną wartość w zależności od wartości nieruchomości.

Najdroższe domy z ogrodem z serwisu ogłoszeniowego Trojmiasto.plOpłaty sądowe to m.in. opłata za założenie księgi wieczystej, za wpis w księdze oraz za wpis hipoteki. Koszty notarialne przy zakupie działki w ramach opłat sądowych wynoszą łącznie ok. 500 zł.

Uwzględnić należy również podatek od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2 proc. od wartości nieruchomości. Notariusz pobiera opłatę podczas zawierania umowy zakupu w kancelarii.

Gdzie zgłosić zakup działki? Formalności po zakupie działkiGdzie zgłosić zakup działki? Co po zakupie działki? Formalności po zakupie działki obejmują zgłoszenie nabycia do urzędu gminy. Pracownik instytucji przygotuje decyzję o wysokości corocznego podatku od nieruchomości. Każdy urząd gminy posiada własny wzór druku, który należy uzupełnić i dostarczyć w ciągu 14 dni od zawarcia umowy kupna - sprzedaży.