Do kiedy PIT? Rozliczenie PIT 2022/2023. Daty, o których trzeba pamiętać
31 stycznia 2023
Na początku roku podatnicy zastanawiają się, do kiedy PIT powinien trafić do urzędu. Najpopularniejszym formularzem rozliczeniowym jest PIT-37, ale do wyboru jest również kilkanaście innych zeznań wymaganych w określonych warunkach. Do kiedy PIT? Gdzie można sprawdzić dokument? Jak rozliczyć PIT-37?
- PIT-11 - do kiedy?
- PIT-28 - do kiedy?
- PIT-37 - do kiedy?
- Do kiedy rozliczenie PIT-36?
- Jak rozliczyć PIT- 37?
- PIT-2 w 2023 r. - zmiany
- Do kiedy rozliczyć PIT? Kara za nierozliczenie PIT-u
Ogłoszenia.trojmiasto.pl – oferty pracy - Gdańsk, Gdynia, Sopot
Od kilku lat rozliczanie PIT stało się dużo prostsze i szybsze dzięki usłudze Twój e-PIT. Podatnicy mają dostęp do automatycznie przygotowanego i udostępnionego przez Krajową Administrację Skarbową rocznego zeznania podatkowego. PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38 za 2022 r. będą czekać w e-Urzędzie Skarbowym od 15 lutego 2023 r.
Biura rachunkowe i księgowi - Gdańsk, Gdynia, Sopot
PIT-11 - do kiedy?
Termin przekazania PIT-11 pracownikom przez pracodawcę mija 28 lutego 2023 r. Dokument zawiera komplet danych podatkowych niezbędnych do uzyskania zwrotu podatku. Pracodawca sporządza druk PIT-11 w minimum dwóch kopiach - dla pracownika oraz Urzędu Skarbowego. Większość przedsiębiorstw przygotowuje trzecią wersję na potrzeby własnych ewidencji. PIT-11 to podstawa do rozliczenia rocznego w formie PIT-37 lub PIT-36.
PIT-28 - do kiedy?
Od 2023 r. zmienił się termin składania PIT-28 oraz PIT-28S. Dotychczas zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych można było złożyć do końca lutego. W nowym roku obowiązują zmiany terminów rozliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego.

PIT-28 należy złożyć w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia 2023 r. Ostatni dzień okresu, podczas którego można składać zeznania wypada w niedzielę, więc ostateczna data to 2 maja 2023 r.

PIT-37 - do kiedy?
PIT- 37 to zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym. Najpopularniejsza deklaracja podatkowa w Polsce obowiązuje podatników, którzy przedstawiają wynagrodzenia rozliczane przez płatników albo uzyskali dokument od podatników niebędących podatnikami, ale wypłacających wynagrodzenie w 2022 r. PIT-37 dotyczy wszystkich osób zatrudnionych na umowę o pracę oraz osiągających wynagrodzenie w ramach umowy zlecenie, umowy o dzieło czy praw autorskich.
PIT-37 - do kiedy? Zeznanie należy złożyć do 2 maja 2023 r.

Do kiedy rozliczenie PIT-36?
PIT-36 to zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym. Dokument składają osoby, które w roku ubiegłym uzyskały dochody opodatkowane przy zastosowaniu skali podatkowej i nie składają zeznania PIT-37, czyli m.in. prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. Zeznania można złożyć rozliczając się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem albo jako osoba samotnie wychowująca dzieci.
Do kiedy rozliczenie PIT-36? Zeznanie należy złożyć od 15 lutego do 2 maja 2023 r.
Jak rozliczyć PIT- 37?
Większość Polaków zastanawia się, jak rozliczyć PIT-37. Podatnik ma do wyboru złożenie zeznania w urzędzie, pocztą albo drogą elektroniczną. Najszybszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi Twój e-PIT. Warto również wiedzieć, że osoby rozliczające się przez internet szybciej otrzymują zwrot podatku.
Jak rozliczyć PIT- 37? System działa przez całą dobę i dostępny jest pod adresem podatki.gov.pl.
W większości przypadków rozliczanie PIT-37 przez internet nie wymaga aktywności ze strony podatnika. Do 2 maja 2023 r. można sprawdzić poprawność danych oraz wprowadzić ewentualne modyfikacje, a także zatwierdzić zeznanie. Po upływie określonego terminu zeznanie PIT-37 oraz PIT-38 akceptowane są automatycznie.
PIT-2 w 2023 r. - zmiany
PIT-2 to oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. PIT-2 składa się zazwyczaj raz w roku i pozwala zmniejszyć zaliczki na podatek o 300 zł miesięcznie. Jeżeli oświadczenie zostało złożone przed 1 stycznia 2023 r. pozostaje ważne, o ile nie zmieniły się okoliczności wpływające na wysokość zaliczek.
Od 2023 r. zwiększyła się grupa osób uprawnionych do korzystania z PIT-2. Oświadczenie mogą składać pracownicy zatrudnieni na etacie, zleceniobiorcy, wykonawcy dzieł, menadżerowie na kontraktach oraz osoby odbywające praktykę absolwencką lub staż uczniowski. Formularz mogą również złożyć osoby, które jednocześnie prowadzą działalność gospodarczą rozliczaną wg skali podatkowej.
Do kiedy rozliczyć PIT? Kara za nierozliczenie PIT-u
Zeznania podatkowe PIT trzeba złożyć maksymalnie do wyznaczonego dnia. Kara za nierozliczenie PIT-u zależy od wysokości podatku.
Kara za nierozliczenie PIT-u wynosi:
- od 1/10 do 20-krotności minimalnego wynagrodzenia, jeżeli wysokość podatku nie przekracza 5-krotności wysokości minimalnego wynagrodzenia,
- równowartość stawek dziennych od 10 do 720 stawek, a stawka dzienna wynosi od 1/30 do 400-krotności minimalnego wynagrodzenia, jeżeli wysokość podatku przekroczyła 5-krotność wysokości minimalnego wynagrodzenia.
Podatnicy mogą uniknąć konieczności opłaty kary za nierozliczenie PIT-u pod warunkiem, że jak najszybciej złoży deklarację oraz wykorzysta czynny żal.