Zwrot podatku 2023 - ile się czeka na zwrot podatku?

Katarzyna Lubańska
23 lutego 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Zwrot podatku to efekt nadpłaty wynikającej ze sposobu naliczania zaliczek przeznaczonych na PIT. Zwrot podatku to efekt nadpłaty wynikającej ze sposobu naliczania zaliczek przeznaczonych na PIT.

Zwrot podatku 2023: ile czeka się na zwrot podatku z PIT? To pytanie zadaje sobie wiele osób, którym po wypełnieniu deklaracji PIT za 2022 rok wyszła nadpłata. W takiej sytuacji zwrot z urzędu skarbowego chcielibyśmy otrzymać jak najszybciej.
Zwrot podatku 2023Zwrot podatku to efekt nadpłaty wynikającej ze sposobu naliczania zaliczek przeznaczonych na PIT. Gdy kwota, jaką podatnik wpłacił w ciągu roku na rzecz fiskusa, przekracza jego zobowiązania podatkowe. Zsumowane zaliczki nie odpowiadają zazwyczaj kwocie należnej fiskusowi, dlatego po rozliczeniu nadwyżka zostaje zwrócona podatnikowi, w szczególności osobom pracującym na umowie o pracę, umowie zlecenie czy o dzieło.

Kiedy zwrot podatku przysługuje nam najczęściej?

 • gdy kwota wpłaconych zaliczek jest wyższa niż należny podatek
 • gdy korzystamy z ulg podatkowych i odliczeń
 • wykazujemy zwiększone koszty uzyskania przychoduIle się czeka na zwrot podatku 2023?Na zwrot podatku za 2022 rok urzędy skarbowe mają:
 • 3 miesiące od dnia otrzymania zeznania PIT drogą tradycyjną
 • 45 dni, jeśli zeznanie zostało złożone drogą elektroniczną

W przypadku dokonania przez nas korekty PIT czas na zwrot podatku wydłuża się o trzy miesiące.

Dobrze pamiętać, że jeśli urząd skarbowy będzie miał opóźnienie i przekroczy ustawowy termin, przysługująca nam kwota wynikająca ze złożonego zeznania rocznego powinna być powiększona o odsetki z tytułu należności za zwłokę.

Warto również wiedzieć, że gdy wysokość zwrotu podatku nie przekracza 16 zł (wysokości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym) nadpłaty automatycznie podlegają zaliczeniu na poczet przyszłych zaległości podatkowych.

Rozliczenie PIT za 2022 r. Deklarację złożysz od 15 lutego do 2 maja Rozliczenie PIT za 2022 r. Deklarację złożysz od 15 lutego do 2 maja

Zwrot podatku a nieopłacone mandatyStan prawny od 1 stycznia 2022 r. umożliwia zaliczenie nadpłaty podatku na poczet nieopodatkowanych należności podatkowych, do których zaliczają się np. nieopłacone mandaty. Należy pamiętać, że należne nam zwroty podatku, wraz z odsetkami, w pierwszej kolejności z urzędu podlegają zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych.

Informację o tym, czy mamy jakieś zaległe mandaty, można sprawdzić w urzędzie skarbowym właściwym dla naszego miejsca zamieszkania, jak również przez internet. Jednak należy pamiętać, że informacje uzyskane online nie będą tak szczegółowe, ale dla wielu osób mogą być wystarczające. Mandaty można sprawdzić, np. poprzez stronę www.obywatel.gov.pl.Zwrot podatku za 2022 rok - jak go otrzymamy?Zwrot podatku może być nam dostarczony na trzy sposoby:
 • pocztą (na adres wskazany w deklaracji podatkowej)
 • na numer konta bankowego
 • osobiście w kasie naszego urzędu skarbowego

Do kiedy PIT? Rozliczenie PIT 2022/2023. Daty, o których trzeba pamiętać Do kiedy PIT? Rozliczenie PIT 2022/2023. Daty, o których trzeba pamiętać

Jak obliczyć zwrot podatku - kalkulator zwrotu podatkuNa wielu stronach można znaleźć kalkulatory zwrotu podatku. Narzędzia te umożliwiają sprawdzenie, na podstawie wprowadzonych danych, czy przysługuje nam zwrot podatku i jaką kwotę otrzymamy.

Jak obliczyć zwrot podatku? Gromadzimy wszystkie dane z PIT-ów, które posiadamy. Sumujemy kwoty uzyskanego przychodu i wpisujemy w odpowiednią rubrykę w kalkulatorze. Potem robimy to samo z kosztami uzyskania przychodu. Całość uzupełniamy kwotą wpłaconych zaliczek na rzecz podatku. Uwzględniamy również odliczenia na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Na koniec uzupełniamy listę przysługujących nam ulg i odliczeń. Pamiętajmy jednak, że wynik, jaki przedstawi nam kalkulator zwrotu podatku, nie musi być ostateczny. W przypadku, kiedy błędnie udokumentujemy koszty uzyskania przychodu lub ulgi, może się okazać, że stracimy prawo do zwrotu tej części podatku.Nowe ulgi i odliczenia - PIT za 2022 r.W deklaracji PIT 2023 pojawiają się nowe ulgi podatkowe oraz odliczenia. Podatnicy będą mogli, tak jak dotąd, dostać zwrot podatku na dziecko czy skorzystać z takich preferencji, jak ulga na internet czy ulga dla młodych.

W PIT za 2022 r. pojawi się również szereg nowych preferencji:
 • ulga dla rodziców 4 i więcej dzieci
 • ulga na powrót
 • ulga dla pracujących seniorów
 • ulga na robotyzację
 • ulga na zabytki, tzw. Pałacyk Plus
 • ulga na marketing produktu
 • ulga na stworzenie nowego produktu
 • ulga sponsoringowa na sport/kulturę/szkolnictwo wyższe
 • ulga na inwestycję w spółkę alternatywną
 • ulga na terminal płatniczy oraz na wydatki na jego obsługę
 • ulga na związki zawodowe

Modyfikacji uległo wspólne rozliczenie samotnego rodzica z dzieckiem.PIT - do kiedy rozliczyć?Żeby rozliczyć się z fiskusem z dochodów, należy złożyć zeznanie podatkowe. Należy to zrobić najpóźniej do 2 maja 2023 r., ponieważ 30 kwietnia 2023 r. wypada w dzień wolny od pracy.

PIT-28 za 2022 rok - warto pamiętać, że również tę deklarację można złożyć do 2 maja 2023 r. Termin na złożenie PIT-28 został w 2023 r. wydłużony w stosunku do terminu z lat wcześniejszych (obowiązywał termin do końca lutego roku następującego po rozliczanym roku podatkowym).