Dom pasywny - co to? Czy dom pasywny się opłaca?

kc
31 stycznia 2024 

Dom pasywny to budynek spełniający określone wymagania dotyczące m.in. zapotrzebowania na energię czy współczynnika przenikania ciepła. Oprócz kryteriów technicznych uwzględnia się również funkcjonalność, estetykę i potrzeby mieszkańców.







Co to znaczy, że dom jest pasywny?



Dom pasywny to rodzaj budynku zaprojektowany i skonstruowany w taki sposób, żeby minimalizować zużycie energii, a jednocześnie zapewniać komfort mieszkańcom. Z założenia dom pasywny nie wymaga produkcji energii cieplnej. Głównym celem domów pasywnych jest osiągnięcie bardzo niskiego zużycia energii na ogrzewanie i chłodzenie, co przekłada się na znaczne oszczędności kosztów eksploatacji.

Za komfort termiczny odpowiadają alternatywne źródła ciepła przede wszystkim odnawialne, np. słońce, ale również ciepło z gruntu, wytwarzane przez mieszkańców czy urządzenia elektryczne.

Kto wydaje pozwolenia na budowę? Kto wydaje pozwolenia na budowę?

Dom pasywny - co to?



Dom pasywny to budynek, w którym:

  • zapotrzebowanie na energię do ogrzewania domu utrzymuje się na poziomie mniejszym niż 15 kWh/m2 rocznie,
  • zapotrzebowanie na moc do ogrzewania utrzymuje się na poziomie mniejszym niż 10 W/m2,
  • współczynnik przenikania ciepła U przez okna, przy współczynniku przepuszczalności energii słonecznej g utrzymuje się na poziomie U mniej niż 0,8 W/(m2 K), g powyżej 50%,
  • współczynnik przenikania ciepła przez okna wynosi nie więcej niż 0,8 W/(m2 * K) przy współczynniku przepuszczalności energii słonecznej wynoszącym: 50 do 60%,
  • sprawność rekuperatora to minimum 75%, a pobór energii elektrycznej poniżej 0,45 Wh/m3,
  • zużywa się mniej niż 120 kWh/(m2 rok) energii do zaspokojenia wszystkich potrzeb energetycznych domu,
  • szczelność budynku wynosi mniej niż 0,6 l/h.

Budowa domu pasywnego jest wymagająca i wiąże się z koniecznością spełnienia określonych kryteriów, które często nie są uwzględniane w tradycyjnych obiektach.

Kiedy dom jest pasywny?



Dom pasywny jest bardzo dobrze izolowany, zarówno pod względem ścian zewnętrznych, jak i dachu czy podłogi. Przemyślana konstrukcja i zestaw narzędzi pozwalają na utrzymanie stałej temperatury wewnątrz budynku. Poza tym obiekty są wyposażone w systemy wentylacyjne, które skutecznie wymieniają powietrze, jednocześnie odzyskując ciepło z wydychanego powietrza.

Okna i drzwi w domu pasywnym są projektowane w taki sposób, żeby minimalizować straty ciepła, a jednocześnie wpuszczać do domu maksymalną ilość naturalnego światła i powietrza.



Domy pasywne często korzystają z zaawansowanych systemów grzewczych, takich jak pompy ciepła, panele słoneczne czy kolektory słoneczne.

Projektowanie domu pasywnego uwzględnia również optymalne rozmieszczenie budynku względem stron świata, aby wykorzystać naturalne źródła energii, takie jak słońce.

Domy pasywne są efektywne energetycznie, a ich właściciele mogą cieszyć się niższymi rachunkami za energię oraz mniejszym wpływem na środowisko.

Przekształcenie działki rolnej na budowlaną. Ile kosztuje i jak przeprowadzić? Przekształcenie działki rolnej na budowlaną. Ile kosztuje i jak przeprowadzić?

Jak ogrzewany jest dom pasywny?



Co do zasady, do ogrzania domu pasywnego nie wykorzystuje się tradycyjnych paliw gazu, oleju czy węgla.W Polsce trudno jednak o warunki klimatyczne pozwalające na budowę domu w pełni pasywnego - szczególnie zimą. W obiektach wykorzystuje się dodatkowe źródła ciepła w postaci np. pomp ciepła, wentylacji mechanicznej z wysokim odzyskiem ciepła czy kominka na biomasę.

Z czego dom pasywny?



Dom pasywny to prosta bryła z minimalnym stosunkiem powierzchni ścian zewnętrznych do objętości. Budynek powinien wyróżniać się większą grubością izolacji termicznej. Często wykorzystuje się np. cegłę silikatową. W projekcie należy również uwzględnić położenie - najważniejsze pomieszczenie powinny znajdować się po stronie południowej, a po północnej stronie domu montuje się jak najmniej okien.

Część osób decyduje się na przekształcenie istniejącego obiektu w dom pasywny. Remont wiąże się jednak z dużym wydatkiem i wymaga wsparcia doświadczonego specjalisty. W wielu przypadkach przekształcenie może okazać się niemożliwe ze względu na rygorystyczne wytyczne.

Czy dom pasywny się opłaca?



Dom pasywny to przede wszystkim kosztowna inwestycja. Osoba planująca obiekt musi liczyć się z wysokimi nakładami finansowymi na projekt, materiały i budowę. Szacuje się, że ceny budowy domu pasywnego są od kilku do nawet kilkudziesięciu procent wyższe niż przy tradycyjnym budownictwie.

Czy dom pasywny się opłaca? Obiekt gwarantuje niskie rachunki za prąd, a inwestycja zwraca się w ciągu kilkudziesięciu lat. Mieszkańcy mogą cieszyć się większą niezależnością. Dom pasywny to przemyślana i przyjazna środowisku konstrukcja zapewniająca komfort mieszkania przez lata. Wewnątrz nowoczesnego budynku panuje zdrowy klimat ze względu na mniejszą ilość pyłów i alergenów, ale również brak przeciągów i możliwość zachowania odpowiedniej temperatury oraz wilgotności.

Ze względu na staranne projektowanie i zastosowanie wysokiej jakości materiałów, domy pasywne mogą charakteryzować się dłuższą żywotnością niż tradycyjne budynki.

W miarę wzrostu zainteresowania ekologią i efektywnością energetyczną, domy pasywne mogą zyskać na popularności, co wpływa na utrzymanie lub wzrost wartości nieruchomości.

Warto jednak pamiętać, że korzyści te mogą zależeć od wielu czynników, takich jak lokalizacja budynku, warunki klimatyczne czy dostępność odnawialnych źródeł energii.

Dom bez pozwolenia 2024 - zmiany, metraż, formalności Dom bez pozwolenia 2024 - zmiany, metraż, formalności

Różnica dom pasywny a energooszczędny



Domy energooszczędne to szeroka gama budynków zaprojektowanych z nastawieniem na efektywne wykorzystywanie energii, ale różnymi poziomami oszczędności. Do domów energooszczędnych można zaliczyć domy pasywne, ale nie na odwrót. Obiekty różnią się pod względem zużycia energii, które w budynkach energooszczędnych wynosi maksymalnie 70 kwh/m2/rok.

Dom energooszczędny jest bardziej elastyczny pod względem standardów i wymagań niż dom pasywny. Wymaga zastosowania różnych technologii i strategii, w tym odnawialnych źródeł energii.
kc