Jak odnowić stare drzwi? 5 kroków w renowacji drzwi

Klaudia Cichocka
25 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Jak odnowić stare drzwi? Często wystarczy poświęcić trochę czasu, żeby zniszczone drzwi odzyskały estetyczny wygląd. W wielu przypadkach renowację można przeprowadzić za ułamek ceny nowego modelu. Zanim zdecydujesz się na odnawianie, oceń stan drzwi. W niektórych przypadkach renowacja może okazać się zbyt czasochłonna i droga, a czasem nawet nie ma sensu, np. kiedy drzwi pokrywa pleśń. Odnowienie drzwi możesz również zlecić specjaliście.




Renowacja drzwi drewnianych to najpopularniejsza praktyka. Odnowić możesz zarówno drzwi wejściowe, jak i wewnętrzne. Podczas wszystkich prac pamiętaj również o ościeżnicy i pozostałych elementach, np. klamce czy zawiasach.



Renowacja drzwi krok po kroku



Jak odnowić drzwi? Zarezerwuj odpowiednią ilość czasu, przygotuj stanowisko pracy i wszystkie akcesoria. Najczęściej renowacji poddaje się drzwi z drewna. Materiał jest trwały i zdobi domy oraz mieszkania przez kilkadziesiąt lat. Drewno poddaje się również obróbce i naprawom. Uważaj jednak na pleśń i szkodniki.

Jakie narzędzia warto przygotować do renowacji starych drzwi? Podstawowe materiały to szpachelka, papier ścierny, szpachla do drewna (albo innego materiału), nowy materiał (np. farba, tapeta, okleina) i produkty niezbędne do montażu.

Czyszczenie pralki. Jak wyczyścić pralkę? Czyszczenie pralki. Jak wyczyścić pralkę?

1. Renowacja starych drzwi - przygotuj się do pracy



Renowację starych drzwi zacznij od odpowiedniego przygotowania. Przyjrzyj się i oceń z jakich materiałów wykonano drzwi. Pozwoli to wybrać odpowiednie narzędzia, które nie zniszczą dodatkowo powierzchni. Zdejmij drzwi z zawiasów, wymontuj zamek, klamkę oraz okucia.

Farba olejna to jeden z materiałów, który najczęściej pokrywa powierzchnię starych drzwi w mieszkaniach z rynku wtórnego. Po czasie farba łuszczy się i odbarwia tworząc nieestetyczny wygląd. Drzwi wejściowe wykonane są często także z metalu, np. blachy.

Drzwi drewniane mogą być narażone na gnicie. Jeżeli procesy już się zaczęły, zrezygnuj z renowacji i zdecyduj się na nowy model. Niewielkie szczeliny i uszkodzenia uzupełnisz bez większego wysiłku.

Przygotuj komfortowe miejsce do pracy. Weź pod uwagę, że w czasie wykonywania zadań pojawi się kurz, pył i zanieczyszczenia.

Czyszczenie fug. Jak wyczyścić fugę i kiedy wymienić na nową? Czyszczenie fug. Jak wyczyścić fugę i kiedy wymienić na nową?

2. Renowacja starych drzwi - pozbądź się starej powłoki



Jak odnowić stare drzwi pokryte farbą olejną? Zacznij od usunięcia starej powłoki. Farbę możesz zeskrobać szpachelką albo zastosować produkty do usuwania materiału. Pracę ułatwi opalarka, która rozgrzeje powłokę. Inny pomysł to tradycyjny papier ścierny, ale zadanie zajmie dużo więcej czasu. Doświadczeni majsterkowicze sięgają również po szlifierkę do drewna - usuwa powłokę nawet mocno zaimpregnowaną. Pamiętaj, żeby usunąć farbę również z futryny.

Jak podzielić pokój na dwa bez ściany?



3. Renowacja starych drzwi - wyrównaj i zaszpachluj



Po usunięciu farby zajmij się wyrównaniem powierzchni. Użyj papieru ściernego albo szlifierki. Usuń pył, który pojawi się po pracy, np. szmatką i dopiero zacznij ocenę ewentualnych ubytków. Szpary uzupełnisz szpachlą do drewna albo innych składników, które dobrze dopasowują się do materiału, z którego wykonane są drzwi. Na rynku znajdziesz produkty w różnych kolorach i z łatwością dopasujesz odcień.

Sprawdź również futrynę - wyrównaj i uzupełnij ubytki.

5 porad, jak urządzić salon w bloku 5 porad, jak urządzić salon w bloku

4. Renowacja starych drzwi - nałóż nową powierzchnię



Po odpowiednim przygotowaniu i uzupełnieniu ubytków zajmij się nałożeniem nowej powierzchni.

Czym pokryć drzwi?

  • farba - wybierz farbę dedykowaną materiałowi, z którego wykonane są drzwi, drewno dobrze zaimpregnować jeszcze przed malowaniem;
  • oklejenie tapetą - jeżeli chcesz, żeby drzwi zyskały niestandardowy charakter wybierz tapetę albo inny materiał, postaw na powierzchnię, która jest odporna, np. na rozdarcia;
  • lakier - sprawdza się na drewno i podkreśla naturalny charakter powierzchni, dobry wybór, kiedy nie trzeba było uzupełnić wielu dziur.

Postaw na materiał, który zachowuje dużą odporność na czynniki atmosferyczne. Drzwi zewnętrzne muszą być dobrze zabezpieczone przed wiatrem i deszczem, a nawet promieniami słonecznymi - nie stracą koloru. Zainwestuj w wysokiej jakości farby oraz impregnaty.

Czym zmyć żywicę?



5. Renowacja starych drzwi - zamontuj dodatki



Po wyschnięciu zamontuj klamkę, zamek czy zawiasy. Warto wybrać nowe elementy, które zapewnią sprawne działanie drzwi. Stary zamek czy zawiasy mogę źle funkcjonować po renowacji i popsuć cały efekt.