Jak odstraszyć gołębie z balkonu? 5 sposobów na pozbycie się gołębi z balkonu

PK
6 czerwca 2024 

Gołębie na balkonie - co robić? Gołębie na balkonie to spory problem nie tylko natury estetycznej, lecz także higienicznej, zdrowotnej. Ptaki te przenoszą wiele chorób, którymi może zarazić się człowiek, zatem gdy pojawią się na naszych balkonach lub parapetach, należy niezwłocznie zacząć zniechęcać je do bytowania blisko naszej przestrzeni. Pozbycie się gołębi z balkonu wymaga zastosowania zarówno skutecznych, jak i humanitarnych metod odstraszania. Jak pozbyć się gołębi z balkonu?


Walka z insektami w domu. Dezynsekcja to nie wszystko1. Sposób na pozbycie się gołębi - zapachyŚrodki zapachowe to najskuteczniejsze formy walki z gołębiami, gdyż są one wyjątkowo wrażliwe na pewne zapachy. Aby z powodzenie, pozbyć się gołębi z balkonu, możemy zastosować środki odstraszające o intensywnej woni, jak np. olejki eteryczne o intensywnym zapachu: lawendowym, eukaliptusowym, cytrynowym czy miętowym. Zaleca się raz na kilka dni rozpylanie olejków w zakątkach balkonu, np. w rogach, na balustradzie czy na meblach balkonowych. Można także rozłożyć specjalne gąbki lub kulki absorbujące zapach.

Gołębie nie cierpią także zapachu octu. Wystarczy wlać go do atomizera pół na pół z wodą i spryskać parapet czy balustradę balkonu. Czynność należy powtórzyć po każdym deszczu.

W niektórych przypadkach pomoże także naftalina używana jako środek przeciw molom. Wystarczy zawiesić woreczek z preparatem na balustradzie lub rozłożyć kilka saszetek w rogach balkonu.

5 kwiatów, które nie potrzebują słońca. Jakie kwiaty nie potrzebują słońca na balkonie?


Kwiaty na balkon słoneczny. Jakie kwiaty na słoneczny balkon?2. Sposób na odstraszenie gołębi - ultradźwiękiNa rynku dostępne są specjalne urządzenia, które wydają ultradźwięki odstraszające ptactwo. Jest to doskonały sposób na uporczywie powracające gołębie, jednak może również być drażniący dla zwierząt domowych.

3. Sposób na odstraszenie gołębi - wizualne odstraszaczePlastikowe ptaki, wiatraczki, balony czy zwyczajne szeleszczące foliowe to najszybszy sposób "na już". Wizualny odstraszacz jesteśmy w stanie stworzyć z przedmiotów dostępnych w domu, jednakże może on nie być skuteczny lub odstraszyć gołębie tylko na chwilę. Obecnie gołębie w mieście zwykle są przyzwyczajone do różnych bodźców i nie boją się tego typu przedmiotów czy dźwięków.

Gołębie nie boją się wielu rzeczy, w tym atrap ptaków. Gołębie nie boją się wielu rzeczy, w tym atrap ptaków.


4. Sposób na gołębie - siatkaSpecjalna siatka do przymocowania na balkonie to na pewno niezawodny sposób na ptactwo wlatujące na balkon. Nie jest jednak często praktykowanym sposobem ze względów estetycznych, gdyż odbiera ona nieco przytulności. Przeszkodą mogą być także wymogi osiedlowe - na nowoczesnych osiedlach często obowiązują ścisłe wytyczne dotyczące umieszczania tym podobnych elementów nawet na swojej przestrzeni.

Grill na balkonie. Czy można robić grilla na balkonie?5. Sposób na gołębie - kolceKolce na gołębie to skuteczny sposób na zniechęcenie ptaków do przebywania i zakładania gniazd na danym obszarze. Kolce spotykane są najczęściej na dworcach lub dachach domów. Na balkonach jest to widok rzadszy, jednak czasami umieszczenie ich na balustradzie może okazać się koniecznością.
Minusem jest fakt, że ptaki mogą i tak lądować na podłodze balkonu i osiedlać się w osłoniętych od wiatru kątach balkonu. Wówczas zaleca się połączenie kilku metod odstraszania - w kątach można rozpylić np. silne olejki eteryczne.

Czy gołębie są niebezpieczne?Dlaczego właściwie należy odstraszać gołębie z balkonu? Ptaki te niszczą dachy, rynny, brudzą parapety i zanieczyszczają przydomowe ogródki, jednak zalegające ptasie odchody to nie tylko kwestia estetyki, ale też bezpieczeństwa. Gołębie są nosicielami wielu chorób, które mogą okazać się groźne dla człowieka. Wśród najczęstszych wymienić można toksoplazmozę, salmonellozę, ptasią grypę i liczne glisty czy pasożyty: ptaszyńce, świerzbowce, wszoły i obrzeżki, które łatwo przenoszą się na ludzi.

Najgroźniejszym z nich dla człowieka jest właśnie obrzeżek gołębi. Obrzeżek to kleszcz, który żeruje na ptakach gdy te śpią. Problem z obrzeżkiem gołębim niestety nie znika po przegonieniu gołębi. Larwy obrzeżka mogą być uśpione nawet rok. Ukąszenie człowieka może wywołać bardzo gwałtowną reakcję alergiczną (wstrząs anafilaktyczny). Obrzeżki przenoszą również boreliozę.

Ważne jest zatem to, aby co jakiś czas odkażać balkon, balustradę czy parapety środkami dezynfekującymi.

Dezynfekcja i dezynsekcja powierzchni - baza firm Gdańsk, Gdynia, SopotGniazdo gołębi na balkonie - co zrobić?Pojedyncze osobniki gołębi na balkonie czy parapecie nie są tak dużym problemem, jak pozostawione przez nie gniazdo.

W tym przypadku wyróżnić można dwa sposoby postępowania:
1. Jeżeli gniazdo jest opuszczone, należy szybko je usunąć, zdezynfekować zabrudzoną powierzchnię silnymi, odkażającymi detergentami, aby usunąć zarazki oraz aby zapach nie wabił kolejnych ptaków.

2. Jeżeli jednak w gnieździe znajdują się jaja, z których wyklują się lub już wykluły się młode osobniki, należy zgłosić to odpowiednim służbom pomocy zwierzętom, które pomogą przenieść gniazdo w bezpieczny sposób. Niszczenie takich gniazd jest w Polsce zabronione.
PK