Kasacja samochodu. Ile kosztuje złomowanie auta 2024?

PK
2 marca 2024 

Kasacja samochodu - złomowanie - polega na usunięciu z obiegu pojazdu, który jest już niezdatny do dalszego użytku. Jest to proces, z którym wiążą się także określone formalności. Przed złomowaniem należy przygotować odpowiednie dokumenty, a po fakcie zgłosić ten fakt zarówno do Wydziały Komunikacji w urzędzie, jak i do ubezpieczyciela. Ile kosztuje kasacja pojazdu 2024?
Zgłoszenie sprzedaży samochodu. Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie Zgłoszenie sprzedaży samochodu. Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie

Ile kosztuje kasacja pojazdu 2024?Kasacja pojazdu jest bezpłatna. Co więcej, to właściciel otrzyma pieniądze za oddanie pojazdu na złom.

Ile za złom w 2024?Ceny za złom w 2024 roku oscylują w granicach 30-40 groszy za kilogram masy pojazdu. W przypadku autokarów i samochodów ciężarowych, stawki są nieco wyższe - od 40 do 60 groszy za kilogram.

Skupy aut i stacje demontażu w okolicyCzego potrzeba do kasacji samochodu?Do złomowania auta potrzeba:
 • dowód rejestracyjny samochodu,
 • dowód osobisty
 • umowa kupna-sprzedaży,
 • karta pojazdu, jeżeli została wydana

Jeżeli pojazd jest zarejestrowany na firmę, potrzebny jest także wpis do ewidencji działalności gospodarczej.Co warto wyjąć z auta przed złomowaniem?Przed oddaniem auta do kasacji warto wyjąć z niego ruchome przedmioty i dodatki, które można przenieść np. do innego auta. Jest to m.in.:
 • lewarek,
 • trójkąt,
 • gaśnica,
 • uchwyty na telefon czy napoje.Kasacja samochodu krok po kroku 1. Przygotuj dokumenty potrzebne do zezłomowania samochodu:
 2. dowód rejestracyjny, karta pojazdu (o ile była wydana), umowa kupna-sprzedaży pojazdu, dowód osobisty, wpis do ewidencji działalności gospodarczej (jezeli samochód zarejestrowany jest na firmę).
 3. Wybierz stację demontażu pojazdów, która ma odpowiednie uprawnienia (pozwolenie na działalność od Marszałka Województwa). Warto zwrócić uwagę również na koszt usługi i proponowane ceny za złomowanie auta. Koszt usługi może dotyczyć przewiezienia niesprawnego samochodu lawetą do stacji demontażu.
 4. Upewnij się, że stacja demontażu dopełniła formalności i przekazała zaświadczenie o przyjęciu auta do kasacji oraz unieważnienie dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i tablic rejestracyjnych.
 5. Wyrejestruj samochód w wydziale komunikacji urzędu właściwego dla miejsca zamieszkania.
 6. Skontaktuj się z ubezpieczycielem pojazdu.


Ile są ważne punkty karne 2024? Jak pozbyć się punktów karnych? Ile są ważne punkty karne 2024? Jak pozbyć się punktów karnych?

Czy po złomowaniu trzeba wyrejestrować samochód?Po złomowaniu samochodu właściciel ma obowiązek zgłoszenia tego faktu do wydziału komunikacji. Należy złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu i załączyć wymagane dokumenty, czyli zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu (lub oddaniu do punktu zbierania używanych aut), dowód rejestracyjny, karta pojazdu i tablice rejestracyjne, a także potwierdzenie wniesienia opłaty w wysokości 10 zł.

Ile jest czasu na wyrejestrowanie samochodu?
Samochód należy wyrejestrować w ciągu 30 dni od złomowania, trwałej utraty lub sprzedaży za granicą. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara od 200 do 1000 zł.

Kasacja samochodu a OCFakt złomowania pojazdu należy zgłosić także do ubezpieczyciela, aby nie została naliczona składka OC na kolejny rok lub, co gorsza, kara za nieprzedłużenie OC.
Możliwe jest także otrzymanie zwrotu za niewykorzystaną części składki za okres od dnia zezłomowania pojazdu do końca okresu ubezpieczenia.
PK