Zastanawiasz się, kiedy trzeba spłacić spadkobierców? Jak wygląda dział spadku, a kiedy trzeba uwzględnić zachowek? Kwestie związane ze spadkiem budzą wiele wątpliwości, szczególnie kiedy przechodzisz przez całą procedurę po raz pierwszy. Zawsze najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z doświadczonym specjalistą z kancelarii prawnej albo radcowskiej.
- Co to jest spłata spadkowa i jak wygląda?
- Czy dział spadku ma wpływ na zachowek?
- Kiedy trzeba spłacić spadkobierców?
- Ile czasu na spłatę spadkobierców?
Co to jest spłata spadkowa i jak wygląda?
Kiedy spadek trafia do więcej niż jednego spadkobiercy, przeprowadza się procedurę nazywaną działem spadku. Postępowanie prawne ma na celu zniesienie wspólności majątku spadkowego pomiędzy spadkobiercami i dokonanie podziału. Określa się wysokość spłaty lub dopłaty w ramach stosunków między spadkobiercami. Definiuje się także termin regulacji oraz sposób przekazania spłaty albo dopłaty.
Warto pamiętać, że dział spadku można przeprowadzić bez postanowienia sądu. Jeżeli strony są zgodne, można zawrzeć umowę o dział spadku, a wizyta notariusza jest konieczna w przypadku podziału nieruchomości.
Do czasu dokonania działu spadku, majątek spadkowy stanowi jedną całość, a spadkobiercy są współwłaścicielami wszystkich jego składników w częściach ułamkowych, odpowiadających ich udziałom w spadku. Po dziale spadku każdy ze spadkobierców staje się wyłącznym właścicielem przyznanej mu części majątku. Działowi podlegają aktywa, czyli prawa majątkowe.
Po przeprowadzeniu działu spadku spadkobiercy ponoszą odpowiedzialność za długi w stosunku do wielkości udziałów określonych w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku.
Każdy spadkobierca, ale również inna osoba mająca interes w przeprowadzeniu podziału spadku może złożyć wniosek o dział spadku, a w następnym kroku rozpoczyna się zniesienie współwłasności.
Czy dział spadku ma wpływ na zachowek?
Dział spadku może mieć wpływ na zachowek, ale to zależy od konkretnej sytuacji. Przede wszystkim jednak to dwie odrębne instytucje prawne, które co do zasady rozpatrywane są w oddzielnych postępowaniach.
W przypadku, gdy wszyscy spadkobiercy biorą udział w dziale spadku, a ich udziały odpowiadają ustawowym lub testamentowym udziałom - roszczenia o zachowek zazwyczaj nie powstają, bo każdy otrzymuje to, co mu się należy.

W toku postępowania o dział spadku strony mogą dojść do porozumienia co do sposobu podziału majątku, uwzględniając również roszczenia o zachowek. Możliwe jest zawarcie ugody, w której spadkobiercy zobowiążą się do wypłaty określonej kwoty tytułem zachowku. Należy jednak pamiętać, że sąd może odmówić zatwierdzenia takiej ugody, jeśli uzna, że jest ona sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego.
Natomiast, jeżeli dział spadku pomija osoby uprawnione do zachowku, wciąż mogą one dochodzić zachowku. Dział spadku nie wyklucza automatycznie prawa do zachowku, ale są to dwie oddzielne sprawy - nie można ich połączyć w ramach jednego postępowania.
Kiedy trzeba spłacić spadkobierców?
Konieczność spłaty spadkobierców pojawi się, kiedy nie ma możliwości fizycznego podziału aktywów, najczęściej dotyczy to np. nieruchomości. W ramach procedury sądowej składnik zostaje przekazany w ręce jednego ze spadkobierców, ale musi on spłacić pozostałych.

Spadkobiercy mogą zaproponować, w jaki sposób podzielić się składniki majątku i kiedy są zgodni w tym temacie, przyspiesza to procedurę. Sąd nie ma jednak obowiązku uwzględniania tych sugestii i wydaje decyzję na podstawie obowiązującego prawa, ale również zasad współżycia.
Sąd może zdecydować również o podziale cywilnym, kiedy żaden ze spadkobierców nie chce przyjąć danego składnika albo może przyjąć, ale nie będzie w stanie spłacić pozostałych spadkobierców.
Ile czasu na spłatę spadkobierców?
Termin spłaty spadkobierców zależy od ustaleń między stronami. Jeżeli spadkobiercy są zgodni i podział odbywa się na podstawie umowy, termin uiszczenia spłaty zależy przede wszystkim od woli stron.

Natomiast przy postępowaniu sądowym to organ ustala termin spłaty lub dopłaty, a także sposób ich uiszczenia, kwestie związane z ewentualnymi odsetkami oraz zabezpieczenie. Może zostać także podjęta decyzja o zastosowaniu rat. Zgodnie z art. 212 Kodeksu cywilnego w razie rozłożenia dopłat i spłat na raty terminy ich uiszczenia nie mogą łącznie przekraczać lat dziesięciu. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie sąd na wniosek dłużnika może odroczyć termin zapłaty rat już wymagalnych.
Najczęściej zadawane pytania
Opinie (6)
-
2025-05-11 11:46
W praktyce to wyglada tak że osoba która przyjęła spadek i ma spłacić pozostałych
Jest wygrywająca.
Po 10ciu a niekiedy i 15 latach te części spadku są bowiem niewiele warte w porównaniu do wartości poczatkowej.- 14 1
-
2025-05-11 12:19
Sprzedalam nieruchomosc którą
otrzymałam w spadku i jeszcze tego samego dnia po otrzymaniu pieniędzy zrobiłam przelew części im należnych dla rodzeństwa .
- 15 0
-
2025-05-11 12:21
Wycena spadku (2)
Chce się dowiedzieć jak to wygląda jeśli chodzi o wycenienie tej części spadku bo jestem w takiej sytuacji i osoba która mnie ma spłacić sama to wyceniła już czy to tak jest?
- 0 0
-
2025-05-11 18:22
nie sam tylko
idzie sie do sądu i czeka na sprawe o stwierdzenie nabycia spadku, po sprawie otrzymuje sie dokument w którym wszystko dokładnie jest napisane ten dostaje tyle a tamten tyle .
- 0 0
-
2025-05-12 16:41
Nie
Daj się
- 0 0
-
2025-05-16 09:12
Do spadku ma się prawo przez pół roku, a potem komplikacje.
Pół roku na poszukanie rachunków, wezwań, długów itp.
To nie jest trudne. Ale jak ktoś jest de..ilem to bierze spadek i liczy na miliony. Biedny dwa razy traci, a głupi 3 razy.- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.