Czy na macierzyńskim można pracować? Jak dorobić na macierzyńskim?

PK
25 czerwca 2024 
Urlop macierzyński to forma płatnego urlopu dla młodej mamy, czas na regenerację po porodzie i spędzenie czasu z dzieckiem. Jeżeli jednak kobieta czuje się dobrze, może wrócić do stałej pracy już po wymaganym, minimalnym okresie przebywania na urlopie. W Polsce przepisy pozwalają także na wykonywanie różnych form zatrudnienia, w tym także pracy na umowie zlecenie podczas urlopu macierzyńskiego. Jak można dorobić na macierzyńskim?



Narodziny dziecka. Jaki urlop przysługuje rodzicom?



Kiedy można wrócić do pracy po macierzyńskim?



Urlop macierzyński obejmuje co najmniej 20 tygodni (przy jednym dziecku), a maksymalnie 6 z tych tygodni można wykorzystać jeszcze przed porodem.
Matka może także podzielić swój urlop macierzyński z ojcem dziecka. Wówczas do pracy może wrócić po nie mniej niż 14 tygodniach urlopu macierzyńskiego, a pozostałe 6 tygodni przysługuje ojcu, który od tego czasu przejmuje opiekę nad dzieckiem.

W związku z powyższym, powrót do pracy po urlopie macierzyńskim może nastąpić minimalnie po 14 tygodniach od porodu lub po 41 tygodniach, a nawet później, ponieważ po zakończonych urlopach (macierzyńskim i rodzicielskim) można przejść na urlop wychowawczy.

Jeżeli jednak kobieta wróci do pracy po 14 tygodniach urlopu macierzyńskiego, oznacza to brak możliwości kontynuacji urlopu rodzicielskiego, który dostępny jest po 20 tygodniach od porodu.

Czy urlop macierzyński wlicza się do stażu pracy? Czy urlop macierzyński wlicza się do stażu pracy?

Czy można pracować na urlopie macierzyńskim?



Czy można podjąć pracę, nie rezygnując z urlopu macierzyńskiego, a tym samym z zasiłku?

Pracownik korzystający z urlopu macierzyńskiego bądź urlopu rodzicielskiego może podjąć działalność zarobkową u innego pracodawcy na podstawie umów cywilnoprawnych w dowolnym momencie po porodzie i nie koliduje to z otrzymywanym zasiłkiem macierzyńskim. Podjęcie pracy u innego pracodawcy nie wiąże się z koniecznością przerwania urlopu macierzyńskiego bądź urlopu rodzicielskiego.

Praca na umowie zlecenie podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego nie wpływa na prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu umowy o pracę. Można jednocześnie pobierać zasiłek macierzyński i pracować na umowę zlecenie.

Inaczej wygląda sprawa z pracą u swojego stałego pracodawcy. Na urlopie macierzyńskim (czyli przez pierwsze 14 tygodni od porodu) nie ma możliwości powrotu do pracy. Jest to możliwe podczas urlopu rodzicielskiego Podczas urlopu rodzicielskiego (na który można przejść po zakończeniu 20 tygodni urlopu macierzyńskiego) można pracować u swojego pracodawcy maksymalnie na pół etatu, a zasiłek rodzicielski zostanie proporcjonalnie pomniejszony.



Praca na macierzyńskim na umowę o pracę



Podczas samego urlopu macierzyńskiego (pierwsze 20 tygodni po urodzeniu dziecka) nie ma możliwości podjęcia pracy u swojego pracodawcy, aby nie kolidowało to z celem urlopu. można jednak wrócić do pracy po minimum 14 tygodniach, jednak tracąc przy tym przysługujące kolejne tygodnie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.

Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego (po 20 tyg. od porodu), podczas urlopu rodzicielskiego, możliwe jest podjęcie pracy u tego samego pracodawcy maksymalnie na pół etatu. W takim przypadku zasiłek rodzicielski zostanie proporcjonalnie pomniejszony.

Umowa zlecenie a urlop macierzyński. Czy na zleceniu dostaje się zasiłek macierzyński? Umowa zlecenie a urlop macierzyński. Czy na zleceniu dostaje się zasiłek macierzyński?

Praca na macierzyńskim na umowę zlecenie lub umowę o dzieło



Praca na podstawie umowy cywilnoprawnej (umowa zlecenie, umowa o dzieło) jest możliwa nawet podczas urlopu macierzyńskiego.
Praca na umowę cywilnoprawną nie wpływa na prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu przebywania na urlopie macierzyńskim z umowy o pracę.

Macierzyński a własna działalność gospodarcza



Jeśli młoda mama prowadzi własną działalność gospodarczą, również ma możliwość kontynuowania działalności podczas urlopu macierzyńskiego. Podobnie jak w przypadku umów cywilnoprawnych, praca w ramach własnej działalności nie wpływa na prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Czy trzeba zgłosić podjęcie pracy na urlopie macierzyńskim?



Pracując na umowie zlecenie podczas urlopu macierzyńskiego, dobrze jest poinformować swojego płatnika zasiłku (np. pracodawcę, ZUS) o podjęciu zatrudnienia, aby uniknąć potencjalnych nieporozumień.
PK