Rodzaje umów o pracę. Jakie są rodzaje umów o pracę?

Klaudia Cichocka
27 lipca 2024 

Rodzaje umów o pracę definiuje Kodeks pracy. W trakcie nawet kilkudziesięcioletniej kariery zawodowej wielu pracowników przechodzi przez różne etapy zatrudnienia - okres próbny, zatrudnienie na czas określony, aż po otrzymanie umowy bez terminu zakończenia stosunku pracy. Warto znać najważniejsze cechy charakterystyczny wszystkich rodzajów umów o pracę.







Rodzaje umów o pracę i ich charakterystyka



Kwestie związane z umową o prace reguluje Kodeks pracy. W ramach stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania określonych czynności na rzecz pracodawcy pod jego kierownictwem, we wskazanym miejscu i czasie. W zamian za pracę pracownik otrzymuje wynagrodzenie. Stosunek pracy dotyczy nie tylko umów o pracę, ale również mianowania, powołania i wyboru.

Jakie są rodzaje umów o pracę?

  • Umowa o pracę na okres próbny - trwająca maksymalnie 3 miesiące.
  • Umowa o pracę na czas określony - trwająca maksymalnie 33 miesiące.
  • Umowa o pracę na zastępstwo - trwająca tak długo, jak jest to konieczne.
  • Umowa o pracę na czas nieokreślony - bez oznaczenia końcowego terminu trwania stosunku pracy
.
Umowa o pracę zapewnia prawo do urlopu wypoczynkowego, macierzyńskiego i zdrowotnego, a pracownik zostaje objęty ubezpieczeniami społecznymi: emerytalnym, rentowymi, chorobowym i wypadkowym oraz ubezpieczeniem zdrowotnym. Po spełnieniu określonych warunków zyskuje prawo do emerytury.

Rodzaje umów o pracę - umowa na okres próbny



Umowa na okres próbny jest szczególnym typem umowy o pracę, podpisywanym maksymalnie na 3 miesiące przed zawarciem umowy na czas określony lub od razu nieokreślony. Nie wlicza się do limitów czasowych ani ilościowych w rozumieniu rozliczania umów na czas określony, ale wlicza się do stażu pracy.

Zostaje zawarta maksymalnie raz, chyba że dotyczy innego stanowiska w danej firmie. Pracownik otrzymuje prawo do urlopu, zwolnienia chorobowego czy bezpłatnej opieki zdrowotnej.

Jak długo może trwać umowa o pracę na czas określony? Jak długo może trwać umowa o pracę na czas określony?

Rodzaje umów o pracę - umowa na czas określony



Umowa o pracę na czas określony może zostać zawarta jako druga - po umowie na okres próbny, albo jako pierwsza. Maksymalnie trwa 33 miesiące, czyli 2 lata i 9 miesięcy. Po tym czasie pracodawca, jeżeli chce kontynuować współpracę z pracownikiem, musi podpisać z nim umowę na czas nieokreślony.

Limit 33 miesięcy może być wykorzystany jednorazowo albo w częściach i obejmuje cały okres zatrudnienia na czas określony między tymi samymi stronami. Liczba i długość przerw między umowami nie ma znaczenia, jeśli pracodawcą i pracownikiem są te same strony.

Rodzaje umów o pracę - umowa na zastępstwo



Umowa na zastępstwo to specyficzny rodzaj umowy na czas określony. Zgodnie z przepisami pracodawca może zatrudnić osobę na zastępstwo za osobę nieobecną z powodu, np. choroby czy urlopu wychowawczego. Kodeks pracy zezwala na zatrudnienie w ramach maksymalnie 3-miesięcznej umowy na okres próbny. Nie obowiązuje jednak ograniczenie trwania umowy wynoszące 33 miesiące łącznego czasu trwania zatrudnienia, a następnie konieczność przekształcenia w umowę na czas nieokreślony.

Ważna zmiana dotyczy ochrony dla kobiet w ciąży. W przypadku umowy na zastępstwo po upływie okresu, na jaki pracownica była zatrudniona, albo gdy wrócił zastępowany pracownik, pracodawca nie ma obowiązku przedłużania umowy do dnia porodu.

Umowa zlecenie a umowa o pracę. Kiedy umowa zlecenie, a kiedy umowa o pracę? Umowa zlecenie a umowa o pracę. Kiedy umowa zlecenie, a kiedy umowa o pracę?

Rodzaje umów o pracę - umowa na czas nieokreślony



Pracodawca może zawrzeć z pracownikiem trzy umowy na czas określony, natomiast czwarta umowa musi być już umową na czas nieokreślony. Jeżeli ta ilość zostanie zaniechana, wówczas czwarta umowa automatycznie staje się umową na czas nieokreślony.

W przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony wymagane jest pisemne uzasadnienie przyczyn wypowiedzenia.

Rodzaje wypowiedzenia umowy o pracę



Rodzaje wypowiedzenia umowy o pracę obejmują:

  • wypowiedzenie,
  • na mocy porozumienia stron,
  • bez wypowiedzenia,
  • po upływie czasu.

Wypowiedzenie umowy o pracę odbywa się, kiedy jedna ze stron zdecyduje o rozwiązaniu stosunku pracy.

Umowa o pracę dla studenta. Co daje status studenta przy umowie o pracę? Umowa o pracę dla studenta. Co daje status studenta przy umowie o pracę?

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na okres próbny:

  • 3 dni robocze przy okresie próbnym wynoszącym maksymalnie 2 tygodnie,
  • 1 tydzień przy okresie próbnym wynoszącym ponad 2 tygodnie,
  • 2 tygodnie przy okresie próbnym wynoszącym minimum 3 miesiące.

Okres wypowiedzenia umowy na czas określony i nieokreślony:

  • 2 tygodnie przy zatrudnieniu krótszym niż 6 miesięcy,
  • 1 miesiąc przy zatrudnieniu wynoszącym minimum 6 miesięcy,
  • 3 miesiące przy zatrudnieniu wynoszącym minimum 3 lata.

Pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia przy zachowaniu prawa do wynagrodzenia.

Do czego potrzebne jest świadectwo pracy? Do czego potrzebne jest świadectwo pracy?

Rozwiązanie umowy bez okresu wypowiedzenia ma zastosowanie tylko w określonych sytuacjach, np. ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków, ale również w sytuacjach, na które pracownik nie ma wpływu, np. niezdolność pracownika do pracy z powodu choroby. Prawo do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia ma również pracownik w konkretnych sytuacjach.