Jak podlewać kwiaty podczas urlopu?

PK
22 czerwca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 

Jak podlewać kwiaty, gdy nie ma nas w domu? To pytanie zadaje sobie wiele z nas, planując wyjazd na dłuższy urlop. Nie każdy ma bowiem zaufanego sąsiada, któremu można powierzyć klucze od mieszkania i chwilową opiekę nad nim. Istnieje na szczęście kilka sprawdzonych sposobów na nawadnianie kwiatów podczas nieobecności. Jak zabezpieczyć rośliny przed wyjazdem na urlop?



10 kwiatów na balkon - niewymagające, zwisające, wytrzymałe, na słoneczny balkon 10 kwiatów na balkon - niewymagające, zwisające, wytrzymałe, na słoneczny balkon



Jak zabezpieczyć kwiaty przed urlopem?



Zanim pomyślisz o systemach stopniowego nawadniania, najpierw zadbaj o warunki, w których roślinom łatwiej będzie utrzymać obecny stan nawodnienia jak najdłużej. Przede wszystkim na czas wyjazdu przestaw je z mocno naświetlonych miejsc do bardziej zacienionych, chłodniejszych.
Najlepsze będzie stworzenie oazy, czyli ustawienie wszystkich kwiatów w jedno miejsce blisko siebie, a następnie obfite podlanie (ale nie przelanie). Dzięki temu stworzymy kwiatom odpowiedni, wilgotny klimat, w którym łatwiej im będzie zachować wilgoć na dłużej, a te gatunki, które odparowują wodę szybciej, będą miały większe szanse na przetrwanie.


Czy można podlać kwiaty na zapas?



Zdecydowanie roślin nie należy podlewać "na zapas". Taki zabieg nie pomoże, lecz w większości przypadków pogorszy sytuację. Szczególnie wrażliwe na przelanie gatunki mogą zgnić, a inne zmarnieć w wyniku odbiegającej od normy dawki wody.

Wyjeżdżając na krótko, można wstawić roślinę do większej podstawki i obficie ją podlać, tak aby woda przeciekła do podstawki. Czasami i to może jednak okazać się zgubne.

Najbezpieczniejszą opcją będzie wykonanie "kamiennej studni". Jej przygotowanie jest bardzo proste - dużą podstawkę wyłożyć należy specjalnymi kamieniami i zalać wodą. Na tak przygotowaną konstrukcję stawiamy doniczkę z kwiatem, tak aby nie dotykała ona bezpośrednio wody. Opcja ta jest bezpieczna, ponieważ podstawka wypełniona dużymi kamieniami zwiększa wilgotność powietrza wokół rośliny. Dno doniczki nie dotyka wody, zatem nie musimy martwić się o przegnicie korzeni.

Kroplówka z butelki - domowy sposób



Najprostszy sposób na bezobsługowe nawadnianie roślin to zamocowanie w doniczce "kroplówki" - butelki napełnionej wodą, odwróconej do góry dnem. W sklepach ogrodniczych zakupić można specjalne nasadki na butelki, takie jak np. plastikowe lejki czy ceramiczne końcówki. Aby wykonać kroplówkę, należy nalać do butelki wodę, a potem nakręcić koncówkę z lejkiem, który umieszczamy w ziemi obok kwiatów. W taki sposób woda będzie się sączyć z butelki systematycznie nawadniając rośliny.
Podobną funkcję spełniają dostępne w sklepach podlewaczki ozdobne, które tak samo umieszczamy w doniczkach i przez których końcówki woda sączy się do ziemi. Są one jednak droższe i zwykle mają mniejsza pojemność, przez co mogą być nieskuteczne w utrzymywaniu nawodnienia przez dłuższy czas.

Kule nawadniające kwiaty - estetyczny i skuteczny sposób



Kule nawadniające działają na tej samej zasadzie jak kroplówka. Są jednak znacznie bardziej estetyczną opcją - są to duże, przezroczyste szklane kule ze zwężającą się długą szyjką. Co ważne, są tak samo wydajne jak kroplówka z butelki - producent zapewnia, że mogą one nawadniać rośliny nawet przez 2 tygodnie.


Hydrożel - co to jest i jak działa?



Zastosowanie hydrożelu będzie skuteczne na krótsze, kilkudniowe wyjazdy. Hydrożel, czy też agrożel, jest odżywką magazynującą wodę. Hydrożel sprzedawany jest zazwyczaj w postaci polimerowego proszku lub granulatu, który należy wymieszać z glebą. Podobne do cukru kryształki wchłaniają i magazynują duże ilości wody, którą potem korzenie pobierają w miarę potrzeby.
Podczas mieszania hydrożelu z glebą należy zwrócić uwagę, aby umieścić go na głębokości nie większej niż 20 cm w głąb gleby, ale też nie na powierzchni gleby. Co ważne, należy stosować go w proporcjach podanych przez producentów. Hydrożel należy wsypać przynajmniej na kilka dni przed wyjazdem.. W pierwszych dniach po zastosowaniu hydrożelu należy podlewać rośliny podlewajmy regularnie i obficie. Gdy granulki hydrożelu napęcznieją, możemy zmniejszyć częstotliwość podlewania.

Domowy ogródek ziołowy. Jakie zioła można hodować w doniczkach? Domowy ogródek ziołowy. Jakie zioła można hodować w doniczkach?

Automatyczna konewka - profesjonalny sposób



Automatyczna konewka to gotowy, nowoczesny system dostarczający wodę równocześnie do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu roślin. Składa się z akumulatora z włącznikiem czasowym (z tego powodu potrzebuje źródła prądu, żeby uruchamiał nawadnianie w określonym czasie), pompy, przewodów rozdzielających, różnych rozdzielników wody (aby dopasować do zróżnicowanych potrzeb roślin) i uchwytów mocujących. Jest to jednak droga opcja - taki system może jednak kosztować do kilkuset złotych.

Zamiennikiem, jednak prowizorycznym i niedokładnym, jest stary sposób domowego nawadniania. Do jego przygotowania potrzebne będą grube bawełniane sznurki, paski materiału (można wyciąć je np. z koszulki), które pełnić tu będą funkcje przewodów. Ustawione doniczki należy połączyć nimi ze źródłem wody, które powinno znajdować się powyżej roślin. Im większa różnica wysokości, tym szybciej będzie przesiąkać "przewód". Aby woda wolniej parowała, sznur warto owinąć folią spożywczą na całej długości, nie zatykając jednak pobierania wody.
PK