Jak przechowywać opony?

kc
6 listopada 2023 

Jak przechowywać opony? Odpowiednie składowanie opon wpływa na ich jakość i trwałość. Warto pamiętać, że ogumienie przeleży w danym miejscu nawet kilka miesięcy, a niezastosowanie się do podstawowych zasad może prowadzić do deformacji oraz uszkodzeń.







Przechowywanie opon - najważniejsze zasady



Przechowywanie opon zacznij od sprawdzenia i dostosowania ciśnienia do zaleceń producenta. Zazwyczaj powinno być na nieco wyższym poziomie niż normalnie, aby zapobiec deformacjom podczas przechowywania.

Upewnij się, że wszystkie elementy są czyste i suche. Usuń błoto, piasek czy olej, które mogą negatywnie wpłynąć na gumę podczas kilku miesięcy składowania. Po wyczyszczeniu można wykorzystać kosmetyki zwiększające poziom ochrony.

Duże znaczenie ma miejsce składowania - powinno być suche, bez dostępu do słońca, o stałej oraz średniej temperaturze. Warto odrzucić piwnicę jeżeli panuje w niej duża wilgoć, ale również miejsca znajdujące się przy źródle ciepła - maksymalna temperatura powinna oscylować w okolicy 25 stopni Celsjusza.

Pomieszczenie warto systematycznie wietrzyć, a opony obracać co kilka tygodni.

Jak sprawdzić rok opony? Jak sprawdzić rok opony?

Jak przechowywać opony bez felg?



Samych opon nie powinno się wieszać na hakach. Opony bez felg przechowuje się pionowo obok siebie. Należy unikać układania jednej na drugiej, co może prowadzić do deformacji i odkształceń. Przez czas składowania można co jakiś czas obracać opony. Wielomiesięczny nacisk na jedną ze stron zwiększa ryzyko odkształceń.

Jak przechowywać opony z felgami?



W przypadku opon z felgami można wykorzystać haki powieszone np. na ścianie. Inna opcja to ułożenie poziomo.

Pamiętaj, że właściwe przechowywanie opon może znacznie przedłużyć ich trwałość i zachować wydajność. Jeśli masz wątpliwości lub specjalne potrzeby dotyczące przechowywania opon, zawsze warto skonsultować się z producentem lub specjalistą.



Wulkanizatorzy zalecają przechowywanie opon w workach z tworzywa sztucznego. Po wpakowaniu opon do worów należy pozbyć się z ich wnętrza jak najwięcej powietrza i najlepiej hermetycznie zakleić je taśmą. Szczelne przechowywanie opon w workach ma zapobiec odparowywaniu olejów z mieszanek gumowych.

Gdzie wyrzucić opony?



Opon nigdy nie wolno wyrzucać do kontenerów na śmieci czy mniejszych osiedlowych śmietników.

Gdzie wyrzucić opony? Pewnym rozwiązaniem jest oddanie zużytego ogumienia do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Placówki przyjmują m.in. zużyte opony, ale również inne odpady wymienione w regulaminie.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Gdańsku mieści się przy ul. Jabłoniowej 55.

Inne rozwiązanie to zostawienie zużytych opon w warsztacie zajmującym się wulkanizacją. Zazwyczaj wiąże się to z niewielką opłatą.

Ciśnienie w oponach zimowych. Jakie ciśnienie w oponach zimowych? Ciśnienie w oponach zimowych. Jakie ciśnienie w oponach zimowych?

Co zrobić ze starymi oponami?



Podaruj drugie życie starym oponom samochodowym i stwórz wyjątkowe dekoracje. Trwały materiał sprawia, że dobrze sprawdzą się w każdych warunkach atmosferycznych. Decydując się na używane opony w ogrodzie, wspierasz nie tylko środowisko, ale również portfel. Rozwiązania DIY pozwolą ci oszczędzić na meblach, dekoracjach i wyposażeniu.

Co zrobić ze starych opon?

  • kwietnik,
  • meble,
  • huśtawka,
  • donice,
  • dekoracje.


Co można zrobić z opony do ogrodu? Opony w ogrodzie - pomysły i wykonanie Co można zrobić z opony do ogrodu? Opony w ogrodzie - pomysły i wykonanie

Czym pomalować oponę? Najlepszym wyborem jest farba olejna zapewniająca wysoką trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne. Oponę możesz pokryć jednym dowolnym kolorem albo kilkoma. Dobry pomysł to dodanie wzorów np. przy użyciu gotowych szablonów czy farb w sprayu.
kc