Jak znaleźć pracę? Sprawdzone sposoby na szukanie pracy

Klaudia Cichocka
8 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 

Jak znaleźć pracę? Szukanie nowego miejsca zatrudnienia wymaga wytrwałości oraz przemyślanego planu działania. Zanim zaczniesz, zastanów się, czego oczekujesz. Zmiana to dobry moment na rozpoczęcie nowego kursu zawodowego czy szkolenia.Praca - jak znaleźć?1. Wykonaj analizę rynku i własnych kompetencji

Pierwszy krok to analiza rynku oraz własnych kompetencji. Zastanów się, co możesz zrobić, żeby zacząć zarabiać więcej niż na poprzednim stanowisku albo wejść do nowej branży. Znajomość własnych mocnych i słabych stron pozwoli przygotować wartościowe CV, a później zaprezentować aplikację pracodawcy podczas rozmowy rekrutacyjnej.

2. Znajdź ofertę

Jak szukać pracy w Gdańsku, Gdyni czy Sopocie? Pierwszy krok to oferty pracy zamieszczane przez pracodawców. W Trójmieście poszukiwani są specjaliści w wielu branżach i na różnych stanowiskach. Inny pomysł to stworzenie bazy firm, w których chcesz pracować. Często działy HR prowadzą zakładki dedykowane ofertom pracy.

3. Stwórz skuteczne CV

Wzory CV dostępne w Internecie to dobre źródło inspiracji, jednak nigdy nie wykorzystuj gotowych dokumentów. Najważniejszą zasadą aplikacji do nowej pracy jest dopasowanie CV do stanowiska. Wysłanie identycznych aplikacji do wielu firm sprawi, że zyskasz odpowiedź maksymalnie od jednego pracodawcy.

Praca w biurze w Gdańsku. Ile zarabia pracownik biurowy? Praca w biurze w Gdańsku. Ile zarabia pracownik biurowy?

Zanim wyślesz CV, przeczytaj jeszcze raz ogłoszenie. Zwróć uwagę na wymagania pracodawcy i postaraj się uwydatnić doświadczenie i kwalifikacje, które zainteresują rekrutera. Wzorcowe CV powinno być krótkie i konkretne. Pomijaj elementy, które są nieistotne z punktu widzenia oferty. Dopasowanie CV do wymagań stanowiska to bardzo ważny krok. Obecnie coraz więcej rekruterów korzysta z rozwiązań nowych technologii. Systemy przeszukują aplikacje kandydatów pod kątem konkretnych słów kluczowych związanych z doświadczeniem czy realizowanymi zadaniami.

4. Przygotuj się do rozmowy rekrutacyjnej

Kolejny element to rozmowa rekrutacyjna, do której również warto się przygotować. Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej pozwalają rekruterowi dowiedzieć się więcej o kandydacie oraz ocenić, czy spełnia określone wymagania.

Pierwsza część dotyczy kwestii związanych z pracą - doświadczenia, umiejętności oraz obowiązków pełnionych na poprzednich stanowiskach. W drugiej części rekruter zadaje serię pytań pozwalających poznać cię jako osobę. Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej dotyczą m.in. predyspozycji do pracy w zespole, sposobów radzenia sobie ze stresem czy temperamentu.

Ocena pod kątem umiejętności oraz osobowości to jedno z najważniejszych zadań rekrutera. Zwróć uwagę na wymagania w ogłoszeniu. Zastanów się, które umiejętności są najważniejsze i przygotuj listę argumentów potwierdzających, że spełnisz się w nowej roli. Aplikujesz na stanowisko specjalisty ds. marketingu? Sporządź listę kampanii, które zakończyły się sukcesem. Jeżeli możesz, podaj konkretne dane np. o konwersji czy zasięgu.

Wyrejestrowanie z urzędu pracy. Jak wyrejestrować się z urzędu pracy? Wyrejestrowanie z urzędu pracy. Jak wyrejestrować się z urzędu pracy?

Jak znaleźć pracę bez doświadczenia?Brak doświadczenia nie jest przeszkodą w szukaniu pracy. Na początku drogi zawodowej warto nastawić się przede wszystkim na podnoszenie kompetencji i zdobywanie cennego doświadczenia. Pracodawcy chętnie zatrudniają osoby po studiach albo planujące przekwalifikowanie, jeżeli są nastawione na realizację konkretnego celu. Pierwszy krok to najczęściej staże i praktyki. Początkujący pracownik nie może zazwyczaj liczyć na wysokie zarobki, ale jeszcze kilka, kilkanaście lat temu popularną praktyką były staże bezpłatne.

Coaching kariery, konsultacje CV i próbne rozmowy rekrutacyjne. Dla kogo i za ile? Coaching kariery, konsultacje CV i próbne rozmowy rekrutacyjne. Dla kogo i za ile?

Jak znaleźć pracę bez doświadczenia? Zastanów się, jak ma wyglądać twoja droga zawodowa i na jakim stanowisku chcesz się znaleźć w ciągu następnych kilku lat. Dobry pomysł to znalezienie firmy, która pozwoli zrealizować zamierzony plan. Skontaktuj się z działem HR i zapytaj o możliwość realizacji praktyk czy stażu. Często po kilkumiesięcznym okresie nowi pracownicy znajdują zatrudnienie na pełnoetatowym stanowisku.

Jak znaleźć pracę po 40?Dynamiczne otoczenie, rozwój technologii czy zmiany gospodarcze sprawiają, że coraz więcej osób musi zmierzyć się z przebranżowieniem. Jak znaleźć pracę po 40? Przede wszystkim pokaż mocne strony - doświadczenie, umiejętności miękkie i chęć do nauki oraz rozwoju. Na rynku pracy coraz większe znaczenie mają kompetencje związane z elastycznością i przystosowywaniem się do nowych warunków. Pracodawcy doceniają również inicjatywę, profesjonalizm oraz zaangażowanie.

Jak znaleźć pracę po 40? Skup się na przedstawieniu mocnych stron zostawiając przestrzeń na naukę nowych rzeczy. Wszystko zależy od stanowiska, na jakie chcesz aplikować. Warto szukać w branżach pokrewnych albo wymagających podobnych kompetencji, np. wielu nauczycieli odnajduje się w roli specjalisty ds. HR czy obsłudze klienta, gdzie liczy się empatia, opanowanie oraz znajomość podstaw psychologii. Dobry pomysł to analiza listy zawodów przyszłości. Często wystarczy dodatkowy kurs, żeby zacząć pracę na nowym stanowisku.

Praca dla emeryta w Trójmieście - warunki, oferty, stanowiska Praca dla emeryta w Trójmieście - warunki, oferty, stanowiska

Jak znaleźć pierwszą pracę?Wiele osób szuka pierwszej pracy już w wieku nastoletnim. Pracownik młodociany to według Kodeksu pracy osoba w wieku od 15 do 18 lat. Nastolatek może wykonywać pracę dodatkową pod warunkiem, że nie utrudnia nauki w szkole. Przepisy zwracają uwagę, że do ilości godzin przepracowanych wlicza się również czas nauki w szkole. Osoby, które ukończyły 13 lat mogą zostać zatrudnione na umowę zlecenie czy umowę o dzieło, a zgodę na pracę musi wyrazić rodzic czy opiekun. Osoba może pracować maksymalnie 6 godzin na dobę.

Ile zarabia kelner? Obowiązki i zarobki kelnera Ile zarabia kelner? Obowiązki i zarobki kelnera

Jak znaleźć pierwszą pracę? Jeżeli wiesz, czym chcesz się zajmować w przyszłości zacznij od sprawdzenia ofert staży, praktyk i wolontariatów. Wiele firm otwiera się na młodych pracowników oferując drobne zadania do wykonania. Na rynku pojawiają się oferty pracy zdalnej, która pozwala oszczędzić czas na dojazdach. Najczęściej ogłoszenia dotyczą branży IT, e-commerce oraz marketingu internetowego. Inne propozycje branż, gdzie można znaleźć pracę dla nieletnich to np. gastronomia, handel, reklama czy sezonowe zbiory i prace ogrodowe.

Jak znaleźć pracę za granicą?Szukając pracy za granicą zachowaj szczególną ostrożność. Wyjazd do innego kraju wymaga przemyślanego planu działania, a przede wszystkim sprawdzonego pracodawcy, któremu można zaufać. Warto uważać na oferty, które nie przedstawiają konkretów albo wyolbrzymiają korzyści płynące z zatrudnienia. Dobre ogłoszenie informuje o miejscu wykonywania pracy, stanowisku, organizatorze, przyszłym pracodawcy, zakwaterowaniu czy zarobkach. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest szukanie pracy za granicą przez agencje zatrudnienia.